Protestujeme proti využívaniu finančných zdrojov Slovenska na financovanie potratov v chudobných krajinách

Poslanci konzervatívnej platformy hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) dôrazne protestujú, aby sa finančné zdroje Slovenska využívali na financovanie potratov v chudobných krajinách. „Rozvojové krajiny majú predsa oveľa závažnejšie problémy – zlý prístup k pitnej vode, extrémna chudoba, zlá alebo neexistujúca zdravotná starostlivosť, nedostatočná možnosť získania vzdelania, zlyhávajúci štát. Rozvojová pomoc by sa v prvom rade mala využívať na vyriešenie základných problémov krajiny a zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva, nie na vykonávanie potratov. Slovenská republika a jej občania dlhodobo a významne podporujú rozvojové krajiny cez rôzne humanitárne zbierky v boji proti chudobe,“ uviedla poslankyňa Anna Verešová.

 
Zároveň dodala, že v tejto veci bude interpelovať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby verejnosť informoval, aký postoj presadzuje za Slovenskú republiku v Európskej únii a či budú peniaze slovenských daňových poplatníkov používané na financovanie takej rozvojovej pomoci, ktorá by viedla k vykonávaniu potratov, či nútenej sterilizácii.

 
Richard Vašečka zároveň vyzval vládu Slovenskej republiky, aby presadzovala v Európskej únii zákaz financovania organizácií, ktoré v rozvojových krajinách pomáhajú s kontrolou pôrodnosti prostredníctvom nútených sterilizácií, vykonania a propagácie umelého potratu.

 
Európsky parlament vo februári vyzval členské štáty, aby výrazne zvýšili financovanie do oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a zriadili medzinárodný fond, z ktorého by sa financovali okrem iného aj potraty. Do fondu by mali prispievať členské štáty a zvýšenie prostriedkov z rozpočtu štátov EÚ by malo nahradiť nedostatok finančných prostriedkov, ktorý vznikol v dôsledku krokov Trumpovej vlády. USA totiž prestali z federálneho rozpočtu financovať organizácie, ktoré v rozvojových krajinách vykonávajú potraty. Proti uvedenému odporúčaniu hlasoval europoslanec Branislav Škripek (OĽANO-NOVA), no odporúčanie bolo napriek tomu schválené Európskym parlamentom.

 
Anna Verešová
Richard Vašečka, Erika Jurinová, Veronika Remišová, Soňa Gaborčáková, Igor Matovič, Marek Krajčí, Martin Fecko, Jozef Lukáč, Miroslav Sopko, Ján Marosz, Eduard Heger

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program