Reakcia na predstaviteľov strany Most-Híd vo veci predškolskej výchovy rómskych detí

Po roku sa spiaca princezná konečne prebudila. Minulý týždeň deti z rómskej osady v Hanušovciach nad Topľou prišli do Bratislavy, aby na Úrade vlády SR odkázali, že chcú ísť do škôlky. Zrejme kompetentní čakali, kým za nimi prídu deti a ich rodičia poprosiť o vzdelanie sami.

Princezná sa dnes prebrala, no hlas detí, žiaľ, stále nepočuje. Most na čele s predsedom Bélom Bugárom a podpredsedom Ábelom Ravaszom nepočúva hlas rodičov, ich detí, rovnako nepočúva ani hlas odborníkov a učiteľov. Dnes predstavitelia Mostu navrhli, aby do škôlky povinne chodili päťročné deti. Návrhom len potvrdili, že sú nekompetentní a o téme nič nevedia. Stačilo sa opýtať odborníkov či učiteľov, každý by im povedal, že rok na prípravu nestačí. Deti potrebujú stráviť v predškolskom zariadení minimálne tri roky. Odporúčame Bugárovi a Ravaszovi, aby zašli do hociktorej základnej školy, ktorú navštevujú rómske deti z osád, keďže tak – na základe ich návrhu – doteraz evidentne neurobili.

Most chce začať v roku 2019 a to v Košickom a Prešovskom kraji. V ostatných neskôr. To myslia vážne? Dokedy chcú vychovávať z Rómov nevzdelaných, nezamestnaných a posielať im sociálne dávky? Ďalších päť, desať rokov? Ak deti nebudú vedieť po slovensky, neprekonajú zručnostné a sociálne rozdiely, nič sa nezmení. Most opäť ukázal, že mu záleží len na svojich záujmoch, nie na záujmoch Slovenska, pritom aj peňazí majú dosť. Za 380 mil. eur, ktoré sme dostali od Európskej únie, mali už dávno stavať škôlky pre všetky deti – rómske aj nerómske, nie len rozprávať, čo chcú robiť o dva roky.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program