Richterov nápad je adeptom na byrokratický nezmysel roka

Vláda plánovanou zmenou zákona o nelegálnej práci šikanuje jednoosobové eseročky. Tvrdia to poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), podľa ktorých chce ministerstvo práce pridať malým a stredným podnikateľom zbytočnú záťaž.

„Kategória malých a stredných podnikov sú kostrou každej ekonomiky. Na Slovensku generujú viac ako polovicu nášho HDP. Zdravé podnikateľské prostredie je základom silnej ekonomiky. Kvalita podnikateľského prostredia však na Slovensku klesá,“ uviedol tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger, podľa ktorého sa podnikatelia na Slovensku dlhodobo sťažujú na nadmernú administratívnu záťaž a byrokraciu, čoho dôkazom je aj umiestnenie Slovenska vo svetových rebríčkoch. „V rebríčku Indexu kvality podnikateľského prostredia Doing business sme sa prepadli z 29. miesta v roku 2016 na 39. miesto tento rok. Byrokraticky index, ktorý sa aktualizuje každý rok, hovorí, že podnikatelia strávia byrokraciou 164 hodín ročne. To je takmer jeden pracovný mesiac, ktorý sa musia venovať byrokracii na úkor ich času, ktorý by mohli venovať svojim klientom,“ upozornil Heger.

„Preto cieľom každej rozumnej vlády by malo byť zjednodušenie podnikania a odbúravanie byrokratickej záťaže. Tu však prichádza na scénu pán Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý sa pustil do “zlepšovania” podnikateľského prostredia po svojom,“ dodal Eduard Heger.

Ako uviedol expert OĽANO na ekonomiku a podnikanie Peter Kremský, ministerstvo práce sa chystá zmeniť zákon o nelegálnej práci tak, že zamestnávateľom bude aj ten, kto nikoho nezamestnáva. „Napríklad eseročka s jedným majiteľom. So všetkými dôsledkami, teda že musí dodržiavať pravidlá bezpečnosti práce a nechať sa skontrolovať inšpekciou,“ povedal Kremský a pokračoval: „Ďalšia zmena sa týka zamestnávateľa, ktorý už zamestnancov má. Bude mať povinnosť vlastniť zariadenia na testovanie zamestnancov, či nie sú pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Keď príde inšpektor, zamestnancov bude kontrolovať sám zamestnávateľ na vlastné náklady.“

Zamestnávateľ bude mať podľa Kremského navyše povinnosť viesť obrazovú, zvukovú a písomnú dokumentáciu, aby vedel dokázať, že obvinenia inšpektora o nelegálnej práci vo firme nie sú pravdivé. „Prezumpcia neviny v slovenských zákonoch teda ministerstvu práce asi nehovorí nič. Inšpektor vysloví „dôvodné podozrenie“ a firma musí dokázať, že to tak nie je,“ vyjadril sa P. Kremský.

„Nápady úradu pána Richtera sú skutočne perlami. Nadväzujú na tradície boja proti nelegálnej práci, najmä povinnosť podnikateľa kontrolovať zamestnancov svojich dodávateľov, či nepracujú načierno,“ povedal Peter Kremský a dodal: „Pán minister by sa už mal konečne zamerať na reálne problémy ľudí a nie na umelé vytváranie byrokratických bariér podnikania.“

Podľa tieňovej ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Sone Gaborčákovej sa síce minister Richter teší z nízkej nezamestnanosti, no situáciu na pracovnom trhu podľa nej nezvláda. „Fakt, že na západe máme 56-tisíc voľných pracovných miest, ktoré nevieme obsadiť, že minulý rok každé štvrté miesto obsadili cudzinci, a že v strede a na východe Slovenska je 96-tisíc nezamestnaných dlhšie, ako jeden rok, ukazuje, čomu by sa pán Richter mal venovať,“ myslí si Gaborčáková, podľa ktorej nápady o tom, ako zavádzať nové regulácie do už aj tak reguláciami nabitého podnikateľského prostredia, by mal Richter konzultovať prinajmenšom s ministrom hospodárstva. „Práve jeho úlohou je znižovať byrokratickú záťaž. Preto Richterov nápad na nezmyselnú reguláciu jednoosobových eseročiek je určite adeptom na byrokraticky nezmysel roka. Pán minister by mal určite od tohto nezmyslu upustiť,“ povedala.

„Mojim cieľom je, aby sme späť na východ priviedli ľudí, ktorí odišli za prácou do zahraničia, aby aby si založili živnosti alebo esročky a robili to, čo vedia pri minimálnej byrokratickej záťaži. Tento zákon považujeme za krok dozadu. Preto vyzývam ministra Richtera, aby sa venoval svojej práci a problémom, ktorým pracovný trh čelí, a nezavádzal žiadne nové regulácie na jednoosobové eseročky,“ uzavrela Soňa Gaborčáková.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program