Rodičia by chceli mať viac detí, no štát im v tom bráni. OĽANO prináša riešenia

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny predstavili pripravovanú koncepciu rodinnej politiky. Zároveň predstavili posilu odborného tímu OĽANO pre oblasť ekonomiky a podnikateľského prostredia – Petra Kremského.

„Ak budú na Slovensku šťastné a spokojné rodiny, budeme mať zdravý a sebavedomý národ,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, podľa ktorej nedokáže žiadny sociálny systém ochrániť ľudí pred chudobou tak, ako fungujúca rodina. „V súčasnosti však rodiny čelia mnohým problémom. Páry majú menej detí, manželstvá sa rozpadajú, mnoho rodín s viacerými deťmi žije na pokraji chudoby. Na Slovensku považujeme za najväčšie výzvy v oblasti rodinnej politiky demografiu, stabilitu rodín a prehlbujúcu sa chudobu rodín s deťmi. Chceme, aby bol štát priateľský k rodinám, vážil si ich a ocenil námahu rodičov, ktorí svoj čas a lásku venujú výchove detí,“ vyjadrila sa Remišová, podľa ktorej sa za posledných dvadsať rokov riziko chudoby presunulo najmä na rodiny s deťmi. „Chudobou trpia predovšetkým rodiny, kde niektorý z rodičov nepracuje. Hneď po narodení, prípadne do tretieho roku života dieťaťa je riziko chudoby najväčšie. K tomu patrí aj bytová politika, vytvorenie sociálneho bývania pre nízkopríjmové mladé rodiny a vytvorenie systému takzvaného prestupného bývania,“ povedala.

Veronika Remišová zároveň predstavila člena odborného tímu OĽANO Petra Kremského, ktorý sa venuje podnikateľskému prostrediu a ekonomike a podieľal sa na tvorbe koncepcie rodinnej politiky. Peter Kremský je dlhoročný ekonomický novinár. Pracoval v týždenníku Trend a denníku SME, v posledných rokoch ako riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska. „Keďže je aj otcom troch detí, som presvedčená, že sa na rodinu nepozerá len ako analytik a teoretik, ale aj ako človek, ktorý jej problémy pozná v každodennom živote,“ uzavrela Remišová.

„Rodiny ani tak nepotrebujú, aby im štát viac dával, radšej by im mal menej brať. Je dôležité podporiť pracujúcich rodičov, ktorí platia vysoké dane napriek tomu, že živia niekoľko detí a investujú sa do budúcnosti krajiny,“ myslí si Peter Kremský, podľa ktorého odhady hovoria o tom, že náklady na jedno dieťa na Slovensku sú aspoň 150 eur mesačne, teda 1800 eur ročne. „Napriek tomu štát cez daňový bonus a detské  prídavky prispieva rodičom iba zhruba 550 eur na dieťa za rok. S každým dieťaťom teda rodina prichádza ročne o 1250 eur,“pokračoval Kremský.

„To rodinám zhoršuje finančnú situáciu, kvalitu života a vzbudzuje obavy mať ďalšie deti, aj keď by ich chceli. Cieľom koncepcie rodinnej politiky, ktorú OĽANO predstavuje je aj nechať rodičom viac peňazí z daní, čo by malo odbúrať ich obavy z rozšírenia rodiny. Ak by sa z pol milióna rodín s deťmi na Slovensku iba desatina rozhodla mať ďalšie dieťa, 50-tisíc detí by výrazne prekreslilo demografické štatistiky,“ dodal P. Kremský.

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová upozornila na hrozbu pre európske krajiny, ktorou je hrozivá demografická krivka a rýchle starnutie obyvateľstva. „Ak by štát nastolil priaznivejšie podmienky pre rodiny s deťmi, úroveň úhrnnej plodnosti by mohla v roku 2060 narásť na 1,9 dieťaťa na ženu. Pritom ľudia po celej Európe by chceli mať viac detí. Dôvodom prečo ich reálne nemajú je ich finančná a bytová situácia. Rodina pri príchode nového dieťaťa stratí príjmy vo výške tisícok eur ročne, pričom výdavky na bývanie, dopravu, energie, stravu či oblečenie sa citeľne zvýšia,“ uviedla Verešová, podľa ktorej má vláda povinnosť vytvoriť nástroje, ktoré uľahčia mladým ľuďom rozhodovanie o založení rodiny. „Ak by si iba desatina zo zhruba 500-tisíc úplných rodín s deťmi na Slovensku splnila svoj sen o ďalšom dieťati, v krajine by postupne pribudlo 50-tisíc detí, čo by výrazne zvýšilo pôrodnosť a prekreslilo demografické krivky,“ povedala.

Ako ďalej uviedla Verešová, model rodinnej politiky na Slovensku si vyžaduje radikálnu prestavbu. Štát nesmie rezignovať. Práve naopak. Krajiny V4 – Česká republika, Poľsko aj Maďarsko už dávnejšie začali realizovať rodinnú politiku. Nezaháľa ani Rakúsko, Francúzsko či Belgicko. A majú za sebou výsledky,“ vyjadrila sa A. Verešová, ktorá upriamila pozornosť na dnešný Medzinárodný deň rodiny. „Tento deň bol vyhlásený OSN, ktorá vyzýva národné inštitúcie zaoberajúce sa touto problematikou, aby sa zamysleli nad rodinnou politikou vo svojej krajine,“ dodala Verešová.

Tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková upozornila, že bez reformy systému financovania, ako aj organizovania dlhodobej starostlivosti o odkázaných ľudí a seniorov sa Slovensko dostane do finančného marazmu. „Financií vynaložíme neskutočne veľa, ale ľudia nebudú dostatočne chránení pred nekvalitnou starostlivosťou. Nemocnice nemôžu nahrádzať starostlivosť o chronicky chorých, lebo aj zdravotný systém nám vysokým počtom hospitalizácií skolabuje, alebo sa výrazne predraží a zdegeneruje sa samotná zdravotná starostlivosť,“ vyjadrila sa Gaborčáková a pokračovala: „Ak by sa zachoval rovnaký dopyt po službách, ako je tomu dnes, do roku 2030 musíme pripraviť 10-tisíc nových miest v kamenných zariadeniach pre seniorov, ktorých cena bude privysoká. OĽANO preto prinesie novú koncepciu v oblasti starostlivosti o seniorov a ZŤP,“ povedala s tým, že spomínaná koncepcia bude zameraná na reformu sociálno-zdravotnej starostlivosti o ležiacich ľudí (starnutie ako hrozba) a striebornú ekonomiku (starnutie ako  príležitosť).

Diskusiu o najlepších riešeniach pre rodinu začína hnutie OĽANO na dnešnej odbornej konferencii, ktorú organizuje poslankyňa za OĽANO a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program