Rozpočet sa rúca, zvolávame mimoriadny finančný výbor

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) iniciuje zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre financie a rozpočet. Dôvodom je prehlbujúca sa diera v štátnom rozpočte, ktorý mal byť podľa plánov vládnej koalície prvýkrát v histórii vyrovnaný.

Tieňový minister financií a hospodárstva za OĽANO Eduard Heger dlhodobo upozorňuje na vážnu situáciu a zväčšujúci sa deficit štátneho rozpočtu. „Predchádzajúci minister Kažimír dobre vedel, že vyrovnaný rozpočet nebude, a preto sa čím skôr nechal upratať do Národnej banky. Jeho nástupca Ladislav Kamenický situáciu nezvláda. Celé leto mal behať po ministerstvách a škrtať zbytočné výdavky, namiesto toho sa rozhodol hasiť požiar tým, že vytiahne viac peňazí od ľudí,“ uviedol Heger v súvislosti s plánovaným zvýšením spotrebnej dane z tabaku.

Podľa Hegera je aj budúcoročný rozpočet veľmi otázny, keďže sa blížia voľby a vláda sa chystá rozdávať napriek tomu, že sa blížia horšie časy. „Vláda Smeru, SNS a Most- Híd namiesto toho, aby si upratala vo svojich výdavkoch, zavádza nové dane a peniaze nehľadá u seba, ale ťahá ich opäť z vreciek ľudí,“ povedal Heger a pokračoval s tým, že Smer nezvláda ani boj s podvodníkmi na DPH. „Slovensko prichádza o miliardy. Znížením daňovej medzery by sme do rozpočtu získali odhadom dve miliardy eur ročne,“ povedal.

Podľa experta na ekonomiku a podnikanie Petra Kremského sa daňová medzera sa opäť zvýšila. Všetkých nás potešili správy, že polícia a súdy konečne začali konať a posadili do väzenia podvodníkov ako Ladislav Bašternák a Marián Kočner. Trvalo to však dlhé roky, počas ktorých ťahali zo štátu peniaze. Na Slovensku však máme podobných podvodníkov ešte stovky a štát ich žiaľ nevie eliminovať. Táto situácia sa nelepší, práve naopak,“ vyjadril znepokojenie Kremský s tým, že podľa najnovšej analýzy Európskej komisie má SR naďalej obrovské úniky na DPH (23,2%).  Úniky na daniach sú u nás dvojnásobne vyššie ako je priemer EÚ (11,2%). „Patríme medzi najhorších v EÚ. Horšie sú na tom už iba Rumunsko, Grécko, Litva a Taliansko. Medzi krajinami V4 sme suverénne najslabší,“ povedal.

Ako ďalej uviedol Kremský, vlani sa naša daňová medzera už prestala znižovať a stúpla na 2,32 mld. eur  z 2,17 mld. v roku 2017. „Na DPH sa teda ukradne viac, nie menej. Podvody na DPH sa vlani zvýšili o približne 150 miliónov eur,“ upozornil Kremský s tým, že Slovensko bolo najmenej úspešné v znižovaní daňových únikov DPH.

Vláda síce zaviedla kontrolný výkaz DPH, ktorý musí posielať každá firma, čím chcela predísť podvodom na DPH, no podľa Kremského zjavne stále existuje veľa kanálov, cez ktoré DPH uniká. „Buď ju špekulanti nezaplatia, alebo si ju podvodne vyžiadajú späť. Celkovo takto v rozpočte chýbajú každý rok viac ako dve miliardy eur,“ upozornil P. Kremský s tým, že tu už nejde náhodu, ale o neschopnosť alebo úmysel.

Podľa Eduarda Hegera štát prichádza o obrovské peniaze a ani to nevyzerá tak, že by sa v tom malo niečo zmeniť. „Toto je veľké zlyhanie tejto vlády. Namiesto toho, aby pritlačila na daňových podvodníkov a presekla daňové tunely, radšej strká ruky do vreciek občanov,“ povedal Heger a dodal: „Zvolávame mimoriadny finančný výbor, na ktorom budeme od ministra financií žiadať vysvetlenie, ako chce zabrániť blížiacemu sa rozvratu verejných financií.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program