SaS a OĽANO-NOVA: Ministerstvo kultúry a Slovenská pošta vymýšľajú nezmyselné obštrukcie, záujem o zakázané noviny enormne rastie a k ľuďom ich určite dostaneme

Slovenská pošta stále nezačala distribuovať noviny Kali špeciál, ktoré majú informovať a vysvetliť ľuďom, o čom kauza Bašternák a akú úlohu v nej hrajú vrcholní politici Smeru. Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita a hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) tvrdia, že noviny sa ľuďom do schránok určite dostanú, bez ohľadu na to, aké obštrukcie si ešte vymyslí Slovenská pošta, riadená nominantmi Smeru.

„Kto chce psa biť, palicu si nájde – toho sa drží minister kultúry aj Slovenská pošta. Ich tvrdenia o drobnostiach, ktoré sme vraj nedodržali, vieme bez problémov vyvrátiť. Pokiaľ ide o otázku Slovenskej pošty, či môže distribuovať periodikum, ak neobsahuje všetky povinné údaje o vydavateľovi, k tomuto pošta nemá nijakú zákonnú oporu. Ak odmietla pošta distribúciu predmetného periodika, musí uviesť konkrétny dôvod, ktorý vychádza zo zákona – napríklad šírenie rasizmu, myšlienok potláčajúcich demokratické zriadenia a podobne, a ktorým sa explicitne porušuje zákon. Absencia údajov o vydavateľovi nedáva dôvod na odmietnutie distribúcie periodika. Je to len správny delikt v kompetencii ministerstva kultúry a takýto delikt nastáva až vtedy, ak k distribúcii periodika bez povinných údajov dôjde,“ tvrdí poslanec Jozef Viskupič.

„Na vysvetlenie: Povinnosť zaregistrovať noviny je len registračná. Ak niekto nesplní túto povinnosť, môže dostať pokutu v správnom konaní, avšak nijako neporušuje zákon v tom zmysle, že by mal niekto zákonný dôvod zakázať noviny pre nesplnenie registračnej povinnosti. Slovenská pošta nemôže v žiadnom prípade rozhodnúť o tom, že noviny nespĺňajú podmienky tlačového zákona. Jednak pošte neprináleží vykladať zákony, a tiež platí, že distribúcia tlačovín nie je podmienená naplnením registračných povinností. Jediný rozdiel je v tom, že tlačovinu pošta nebude distribuovať ako periodickú tlač, ale ako merkantil, čo je síce drahšie, ale nemôže to odmietnuť. Navyše – podľa tlačového zákona publikácie, ktoré majú periodicitu jedenkrát ročne a zriedkavejšiu, sa nemusia registrovať na ministerstve kultúry,“ doplnil Viskupič.

Poslanec Jozef Rajtár (SaS) tvrdí, že hŕstka manažérov štátnej Slovenskej pošty a ministerstva kultúry sa rozhodla občanom vziať právo na informácie o primitívnej kriminálnej kauze, do ktorej sú zapletení minister vnútra Robert Kaliňák, predseda vlády Robert Fico a ďalší predstavitelia štátnej moci. „To je zároveň aj odpoveď na otázku, akým temným záujmom ministerstvo a pošta vychádzajú dnes v ústrety. Nie sú to záujmy občanov, ale zlodejov v politike. No aj vďaka tomu verejnosť vníma, ako vážne sú štátne štruktúry nakazené touto rakovinou a aké zásadné zmeny Slovensko čakajú, aby sa stalo krajinou, kde vládne spravodlivosť.“

Ministerstvo kultúry a Slovenská pošta vytvorili pakt proti opozičným novinám, ale prináša to aj nezamýšľaný dôsledok. Záujem občanov o tieto „zakázané noviny“ enormne rastie. A to vytvára ideálne predpoklady na ich distribúciu alternatívnymi formami. „Vydávanie novín vyplýva z ústavy – ide o slobodu prejavu – a registrácia má slúžiť len ako evidencia a prehľad. Chceme občanov Slovenskej republiky ubezpečiť, že naše noviny o neprijateľnom správaní vysokých predstaviteľov štátu v kauze Bašternák, sa k nim dostanú. Urobíme všetko, čo je v našich silách. A keď bude treba, zapojíme do šírenia pravdy hoci aj poštové holuby,“ uzavrel Rajtár.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program