Sekera v rozpočte vlády: Namiesto nuly miliarda. OĽANO žiada od vlády sľubovaný vyrovnaný rozpočet

Vyrovnaný rozpočet je minulosťou, vláda aj tento rok zadĺži každého zamestnanca takmer o 400 Eur. Vyplýva to z posledného odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Ten hovorí o tom, že rozpočet Slovenska namiesto pôvodného plánu vyrovnaného hospodárenia pôjde až do miliardového do dlhu.

Predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňujú, že ak sa tento trend nezastaví, tak namiesto plánovanej nuly si vláda bude musieť požičať až miliardu Eur. „Toto už nie je nezodpovednosť, ale zrada občanov, ktorí už minimálne tri roky čakajú, že vláda začne plniť sľuby a prestane nás všetkých zadlžovať,“ uviedol tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger. „Presnejšie – už v tejto chvíli Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje, že v rozpočte vznikne diera 955 miliónov Eur. Odhady pre deficit, ktoré publikuje Rada, ako aj Národná banka Slovenska kontinuálne stúpajú počas celého tohto roka,“ pokračoval Heger s tým, že priemerný odhad deficitu tak stúpol počas tohto roka už o 40 %.

Ako uvádza RRZ, nie je to kvôli ochladzovaniu ekonomiky, ale kvôli zle pripravenému rozpočtu a predvolebnému nekontrolovanému míňaniu výdavkov. RRZ uvádza „Riziká pre saldo vyplývajú najmä z nadhodnotených nedaňových príjmov a vyššieho rastu výdavkov v niektorých oblastiach. Zhoršenie ekonomického vývoja, ktoré predpokladajú najnovšie prognózy, má zanedbateľný vplyv na výšku rizík.“. A samotná NBS pri prognóze tvrdí, že kríza k nám ešte nedorazila. Zatiaľ čo v Európe sú náznaky blížiacej sa jesene, na Slovensku podľa NBS stále je horúce leto. „Na nereálne a nekvalitne pripravený rozpočet pritom upozorňovalo od začiatku okrem RRZ, NBS aj hnutie OĽANO. Samotný predchádzajúci minister Kažimír už dnes hovorí, že vyrovnaný rozpočet sa nepodarí naplniť bez dodatočných šetriacich opatrení,“ upozornil Heger, podľa ktorého sa napĺňajú riziká, že SMER znova nechá pre novú vládu vykradnuté verejné financie, ako tomu bolo v minulosti.

„Šetrenie na ľuďoch počas krízy SMER opäť zdevalvuje svojou nekompetenciou a populizmom. A tak vlastne občanov znova vystavuje nebezpečiu uťahovania opaskov,“ hovorí E. Heger s tým, že už v minulosti SMER odovzdal rozpočet v katastrofálnom stave vláde Ivety Radičovej, keď deficit stúpol za jeden rok z 2,4 % HDP takmer na 8% v predvolebnom roku 2009. Dôvodom bol podľa Hegera opätovne predvolebný nárast výdavkov o skoro 12% medziročne. „Situácia v rozpočte sa vymyká spod kontroly SMER-áckeho ministerstva financií aj v tomto predvolebnom roku. Posledné čiastkové dáta z priebežného hotovostného plnenia štátneho rozpočtu hovoria, že ku koncu júna už deficit štátneho rozpočtu dosiahol vyššiu čiastku ako jeho celoročný cieľ. Takisto výdavky medziročne doteraz stúpli o vyše 15 percent. Opakuje sa teda motív SMERu, po nás potopa,“ tvrdí Heger.

Podľa poslanca za OĽANO koalícia v balíčkoch už dopredu rozdeľuje peniaze, ktoré Slovensko vďaka jej nekompetentnosti nemá. „Ak sa odrazíme od ceny balíčka a odhadov rizík pre budúci rok, ktorý má RRZ a NBS, tak budúci rok diera vo verejných financiách, ktorú zdedí nová vláda, môže dosiahnuť 1,3 miliardy Eur,“ upozornil. „Preto vyzývame ministra financií Ladislava Kamenického, aby urýchlene predstavil opatrenia na zabezpečenie vyrovnaného rozpočtu v tomto a budúcom roku, tak, ako o tom hovorí programové vyhlásenie vlády. Takisto žiadame ministra o vysvetlenie, prečo Eurostat opakovane vyjadril nedôveru našim štatistickým údajom o rozpočte. Nesmieme dopustiť, aby Slovensko skončilo ako Grécko, kde deficit sa vymykol spod kontroly a krajina klamala o svojej situácii,“ dodal tieňový minister financií Eduard Heger.

Ak minister hodnoverne nepreukáže snahu zamedziť nedodržaniu rozpočtových cieľov počas parlamentných prázdnin, OĽANO bude iniciovať mimoriadny Výbor NRSR pre financie a rozpočet, kde jediným programom bude aktuálna kríza vo verejných financiách.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program