Situácia kresťanov na Blízkom východe je stále alarmujúca

Štrasburg, 18. mája 2017 – Európsky parlament sa zaoberal situáciou kresťanov na Blízkom východe. Aj keď tento región je od nepamäti ich domovom, dnes sú kresťania prenasledovaní a zabíjaní. EÚ si je vedomá, že pre stabilizáciiu týchto krajín je nutné, aby tam zostali všetky menšiny a žili opäť v pokoji a mieri.
V diskusii vystúpil aj Branislav Škripek, ktorý povedal: „situácia kresťanov na Blízkom východe je alarmujúca. Kresťania, ako domorodí obyvatelia regiónu vytvárajú potrebnú rovnováhu medzi náboženskými a etnickými skupinami.” Blízky východ je kolískou kresťanstva. Avšak nástupom tzv. Islamského štátu sa kresťania stali “nežiadúcimi” a sú tu tendencie spraviť z Blízkeho východu čisto islamskú oblasť. B. Škripek viackrát navštívil Blízky východ a je presvedčený, že: „ak by kresťania úplne odišli, tak by EÚ stratila spoľahlivého a perspektívneho partnera na rekonštrukciu krajín zdecimovaných vojnou.”
Nie je jednoduché pochopiť dlhotrvajúci vojnový konflikt. Vyhlásenie kalifátu je súčasťou vojny medzi šítmi a sunnitmi a je rovnako namierené proti kresťanom ako voči všetkým nemoslimským náboženským skupinám. Kľúčovou sa tak stáva náboženská sloboda, ktorej zachovanie je predpokladom rovnakého postavenia všetkých obyvateľov. „Musí byť našou najvyššou prioritou chrániť ľudí, ktorí sú nám blízko – civilizačne a kultúrne. Tieto skupiny by sme mali podporovať tak z humanitárnych, ako aj z politických dôvodov, a to nielen v Sýrii a Iraku, ale aj v južných regiónoch Turecka a ďalších krajinách na Blízkom východe,” vyjadril sa v príhovore na pôde EP B. Škripek. Stretol sa s mnohými prenasledovanými kresťanmi, ktorí vyjadrili svoj smútok z toho, že Európa spravila veľmi málo na ich ochranu. „Je obrovským nešťastím, že sme nezačali konať skôr a dovolili sme, aby krutosti Daeš prišli až do takých ohavností akou je prebiehajúca genocída kresťanov a náboženských menšín na Blízkom východe,” dodáva na záver Branislav Škripek.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program