Škripek vyzýva ministra Lajčáka, aby Slovensko prehodnotilo podporu Turecka pri vstupe do EÚ

Brusel, 4. júla 2017 – Europoslanci sa tento týždeň v Štrasburgu zaoberajú opäť otázkou dodržiavania ľudských práv v Turecku. B. Škripek dlhodobo poukazuje na nepripravenosť Turecka vstúpiť do EÚ a považuje ho síce za strategického partnera pre politiku EÚ na Blízkom východe, ale nevidí v ňom ďalšieho člena európskeho spoločenstva. Ďalej Škripek kritizuje zahraničnú politiku Slovenska, ktorá otvorene podporuje Turecko.

V roku 1987 Turecko požiadalo o vstup do Európskeho hospodárskeho spoločenstva a oficiálne prístupové rokovania začali v roku 2005. „Potom, ako som absolvoval viacero pracovných ciest na Blízky východ, mal som silné pochybnosti o demokratickom systéme v Turecku. Moje obavy sa potvrdili 15. júla 2016, keď vypukol násilný pokus o prevrat. Následné represálie trvajú dodnes,” povedal Branislav Škripek. Vyhlásenie výnimočného stavu má dlhotrvajúci a negatívny vplyv na bežných obyvateľov Turecka. Mnohí štátni úradníci, učitelia, ako aj príslušníci polície boli prepustení, likvidujú sa slobodné médiá, zatýkaní sú novinári, akademici, sudcovia, obhajcovia ľudských práv ako aj volení či nevolení činitelia, vymenúva Správa o Turecku za rok 2016. Spravodajkyňa dokumentu je holandská europoslankyňa Kati Piri. „Tisíce tureckých občanov majú od štátu zákaz cestovať, prepadol im majetok. Ako je možné, že prezident Erdogan len tento týždeň skonfiškoval 50 kresťanských syriackych cirkevných budov?” pýta sa rozhorčene Škripek. Ďalej pokračuje: “Európsky parlament dnes vyzýva Turecko, aby bezpodmienečne prepustilo politických väzňov zadržaných bez dôkazov, ktorí sú vystavovaní rôznym formám násilia.” Škripek tiež odsudzuje uväznenie 11 poslancov z Ľudovodemokratickej strany, ako aj 85 kurdských starostov.

Prenasledovanie sa nevyhlo ani novinárskej obci. „170 tureckých médií bolo zatvorených. Išlo prevažne o kurdské médiá. Režim prezidenta Erdogana uväznil tiež viac ako 150 novinárov. Turci majú tiež blokovaný prístup do Wikipédie. Takéto konanie neprináleží krajine, ktorá sa uchádza o vstup do EÚ,” vyjadril sa Škripek, ktorý kritizuje postoj ministra Miroslava Lajčáka voči Turecku. „Som znepokojený signálmi, ktoré vysiela naša vláda smerom k Turecku. Minister Lajčák opakovane podporuje vstup Turecka do EÚ. Vidíme, že režim prezidenta Erdogana prenasleduje vlastných občanov, ktorí sú jeho oponentmi. Takto spravovaná turecká krajina by preto nemala mať miesto v EÚ!,” vyjadruje sa Branislav Škripek, poslanec za OĽaNO-NOVA a predseda ECPM a pokračuje: „Vláda by mala okamžite prehodnotiť svoj postoj voči Turecku a neprikláňať sa na stranu krajiny, ktorá takým neakceptovateľným spôsobom porušuje princípy demokracie a ľudských práv.”

B. Škripek už v minulosti vyzval k zastaveniu predvstupových platieb Turecku, ktoré sú dnes vo výške 740 miliónov eur ročne (IPA). „Vítam, že Správa Piri sa zaoberá aj touto témou. Finančné prostriedky by sa mali použiť skôr na priamu podporu tureckej občianskej spoločnosti a utečencov v Turecku, ktorých je v krajine viac ako 3 milióny,” dodáva Škripek.

V súvislosti s týmto Škripek na záver opätovne pripomína petíciu ECPM www.freedomfirst.eu/slovensky o zastavení prístupových rokovaní pre vstup Turecka do EÚ.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program