Smer pripravil pred Vianocami ľuďom ako darček ďalší antisociálny zákon

Podľa predsedu hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igora Matoviča strana Smer symbolicky tri dni pred Vianocami ukončuje antisociálny rok. „Viackrát v tomto roku sme predkladali návrhy zákona, ktoré by výrazne pomohli ľuďom pracujúcim v noci a cez víkendy v podobe príplatkov. Koalícia Smer, Most – Híd a SNS trikrát odmietla vyššie príplatky pre ľudí za prácu v soboty, nedele a v noci. Rovnako náš tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí výrazne bojoval proti tomu, aby táto koalícia zaviedla 30-eurové poplatky za zdravotnícke vyšetrenia. Pamätáme si, ako Robert Fico kritizoval 20-korunové poplatky, ktoré v roku 2006 zaviedol vtedajší minister Zajac, teraz bez hanby Fico, Bugár a Danko zaviedli, že ľudia od mája budú platiť 45-krát viac. Dnes mali poslanci Smeru, Mostu a SNS  šancu vrátiť tieto poplatky, šancu zvrátiť aj iné, veľmi zlé veci v tomto zákone, ktoré prostredníctvom poslaneckých pripomienok prepašovali do zákona bez akejkoľvek diskusie,“ povedal Matovič. „Smer tri dni pred Vianocami nachystal antisociálny návrh zákona, ktorý ide v prvom rade po krku chorým ľuďom a po druhé vystavuje ľudí tlaku, že prídu o svoje zamestnanie,“ doplnil Matovič.

Tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že Prezident Andrej Kiska vytkol parlamentu spôsob, akým sa prerokúvajú vládne návrhy. „Hovoríme tu o arogancii moci, ktorá sa prejavuje spôsobom, že do druhého čítania prejednávaných zákonov nám sú veľmi často z ministerstiev cez pozmeňujúce návrhy jednotlivých poslancov predkladané komplexné zmeny návrhov zákonov. Týmto pádom ich nielenže nemôže pripomienkovať verejnosť a tí ľudia, ktorých sa dotýkajú, ale keď ich aj opozícia dostane na výbore, nedokáže tieto návrhy dostatočne kvalitne preštudovať a otvoriť diskusiu, ktorá je veľmi potrebná,“ povedal Krajčí. „V tomto prípade došlo aj k tomu, že zákon môže vážnym spôsobom zmeniť zamestnávanie ľudí v najchudobnejších regiónoch a dotkne sa práve tých najchudobnejších ľudí. Návrh, ktorý jednorázovo zruší odvodovú odpočítateľnú položku a zaťaží zamestnávateľov o viac ako 100 miliónov eur ročne je veľmi nešťastný. Obávame sa, čo sa bude diať, keďže neboli vykonané akékoľvek dopadové analýzy,“ povedal Krajčí a doplnil, že poslanci OĽANO sú radi, že prezident sa vrátením tohto zákona zastal nie len opozície, ale hlavne ľudí. „Chceme vyzvať ministerstvo zdravotníctva, aby takýmto spôsobom neprinášalo do legislatívy veci, ktoré môžu výrazne zmeniť charakter zdravotníctva,“ dodal Marek Krajčí.

Ako uviedol tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger okrem toho, že dnes sme svedkami znásilňovania legislatívneho procesu vládou, minister financií Peter Kažimír dnes hovoril o tom, ako rastie číslo a efektivita výberu daní. „Na daniach sa vyberie o 240 miliónov viac. Týmto opatrením sa vyberie o ďalších 100 miliónov eur viac. Vidíme, že táto vláda vôbec nie je sociálna, pretože síce vyberie viac peňazí na daniach, no vytiahne ich práve od tých najchudobnejších. Táto odpočítateľná položka sa dotkne práve tých ľudí, ktorí zarábajú do 570 eur v hrubom. Týmto opatrením vláda ľuďom mzdu nezvýši, zvýši sa len cena ich práce a zamestnávatelia za nich budú musieť platiť väčšie odvody. Samotní ľudia však toto opatrenie nepocítia,“ povedal Heger, podľa ktorého sa tiež zmena dotkne hlavne najmenej rozvinutých regiónov.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program