SNS odpútava pozornosť od nákupu vojenskej techniky za viac ako miliardu nezmyselnými návrhmi

Opoziční poslanci žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa budú pýtať ministra obrany na modernizáciu ozbrojených síl za viac ako miliardu eur.

Tieňový minister obrany a predseda poslaneckého klubu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Richard Vašečka uviedol, že zatiaľ čo SNS odpútava pozornosť nezmyselnými návrhmi, akým je aj zrušenie bezplatného cestovania vlakmi pre poslancov NRSR, potichu chce zmeniť napríklad podmienky pre nákup radarov za 60 miliónov eur. „Vôbec to neznepokojuje len mňa. Aj predseda poslaneckého klubu Smer pán Glváč zrazu žiada zvolanie branno-bezpečnostného výboru, pritom ešte minulý týždeň hovoril, že vytĺkame politické body, keď sa na to chceme pýtať my,“ vyjadril sa Vašečka a pokračoval: „Žiadame okamžité zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu k téme modernizácie ozbrojených síl. Ide o miliardy z našich spoločných zdrojov, ktoré sa majú minúť v priebehu štyroch volebných období. Nie sú to politické hry opozície, ale smrteľne vážna situácia, ktorá môže veľmi vážne ohroziť obranyschopnosť aj finančnú stabilitu Slovenska,“ upozornil Vašečka a zvolanie mimoriadnej schôdze odôvodnil tým, že vláda a vládna koalícia si neplní viacero úloh, ktoré si sama dala.

K zvolaniu mimoriadnej schôdze sa pripojili aj poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS). „Viac ako dva roky trvajúci tender na nákup vojenských radarov sa bude rušiť. Pýtame sa, čo za tým je? V kuloároch sa hovorí, že niektoré firmy nemali v poriadku bezpečnostné previerky. Prečo tender neskončil skôr, aby sa mohla vypísať normálne ďalšia súťaž, aby sa mohli radary transparentne obstarať? Od ministra požadujeme relevantné odpovede,” uviedol poslanec NR SR za SaS a člen branno-bezpečnostného výboru parlamentu Milan Laurenčík, ktorý doplnil: „Ak koaličný valec túto mimoriadnu schôdzu zablokuje, sme pripravení spoločne s kolegami z demokratickej opozície zvolať schôdzu na odvolanie ministra obrany Petra Gajdoša.”

Poslanec NR SR za hnutie SME RODINA Milan Krajniak sa k téme vyjadril: „Dobrý vojak vie kamuflovať, to čo robí, ale minister Gajdoš aj s predsedom SNS Dankom nevedia utajiť nevýhodné nákupy, ktoré sa na ministerstve robia.“

Tieňový minister financií a poslanec NR SR za OĽANO Eduard Heger upozornil na to, že ide o historickú investíciu za veľké finančné prostriedky z verejného rozpočtu. Preto je podľa neho dôležité, aby bol tento nákup finančne udržateľný a aby sa pri ňom neurobili žiadne chyby. „Chceme vedieť, ako bude verejné obstarávanie k nákupu naplánované, ako bude finančne udržateľné a hlavne ako sa zamedzilo tomu, aby sa pri nákupe neudiali žiadne chyby. Veľmi dôležité je aj to, aby bola technika, ktorá sa nakúpi, plne kompatibilná. Sme súčasťou kolektívnej obrany, nemôžeme si dovoliť urobiť chyby, pretože druhá možnosť už nebude. Jednak na to nebudú finančné prostriedky a ani čas. Nemôžeme sa dostať pod časový tlak a kúpiť niečo, čo až tak nepotrebujeme len preto, že verejné obstarávanie nevyšlo,“ vyjadril sa Eduard Heger, podľa ktorého je na základe uvedených dôvodov mimoriadna schôdza potrebná.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program