Ak chceme zabrániť “zabetónovaniu” riaditeľov škôl na svojich postoch, musí platiť zásada 2+1

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) na júnovú schôdzu NR SR predkladá návrh novely zákona, ktorým sa sprísnia podmienky výberu riaditeľov škôl a školských zariadení, a obmedzí sa ich funkčné obdobie.

Podľa návrhu OĽANO by mal riaditeľ vo vzdelávacej inštitúcii pôsobiť maximálne tri po sebe idúce funkčné obdobia. „Považujeme za mimoriadne dôležité zaviesť v prípade voľby riaditeľa zásadu 2 + 1,“ vyhlásil tieňový minister školstva Miroslav Sopko s tým, že na zvolenie tej istej osoby za riaditeľa tretíkrát po sebe bude potrebná trojpätinová väčšina výberovej komisie, ktorou je rada školy.

„Sprísnením podmienok výberu riaditeľov škôl a školských zariadení chceme zabrániť „zabetónovaniu“ osôb na poste riaditeľa na neobmedzený počet funkčných období. Väčšina z nich totiž sleduje skôr vlastné ciele, ako ciele školy a najmä žiakov,” vyjadril sa Sopko a dodal: “Zároveň chceme docieliť stav, aby sa kvalitní školskí manažéri mohli realizovať aj vo vedení ďalších škôl. Kvalitný systém riadenia, ktorý sa snažia zavádzať, by sa tak rozšíril do viacerých škôl.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program