Stanovisko Eriky Jurinovej k vyjadreniam ministra Richtera

Stanovisko poslankyne za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) a predsedníčky výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Eriky Jurinovej k vyjadreniam ministra Richtera:

“V médiách sa objavujú vyhlásenia ministra Richtera, že v kauze Čistý deň nejde o zlyhanie systému, ale “iba” o individuálne pochybenie. Opak je pravdou. Čiastkových zlyhaní, osobných zlyhaní je množstvo a práve to poukazuje, že si nemôžeme namýšľať, že systém ochrany je nastavený správne (Lucka, Marco a Čistý deň sú tie najvypuklejšie).

Aj na výbor pre ľudské práva, aj mne osobne prichádzajú podnety na pochybné konanie pracovníkov systému sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately. Ich postavenie v systéme je veľmi silné, možno si mnohí ani neuvedomujú, že zasahujú do ľudských osudov a nám sa javí, že niekedy viac z pozície sily ako so snahou hľadať riešenia a pomáhať. Oni majú byť zástupcami, „advokátmi“ detí a zraniteľných osôb.

Minister Richter sa v relácii o 5 minút 12 chválil, že žiadny iný minister neurobil toľko opatrení ako on. Ja sa pýtam, čo tieto opatrenia priniesli? V dnešnom systéme prevažuje represia. Prevencia a systémové opatrenia chýbajú. Neexistuje systém pomoci, ktorý v minulosti poskytovali centrá poradensko-psychologických služieb.

Nie je ani na mieste niekomu vytýkať zverejňovanie káuz. Vinu za to nesú práve tí, ktorí to svojim nekonaním vyvolávajú. Ak by sa postupovalo pri riešení podnetov korektne a skutočne by sa riešili, zverejňovanie by nebolo potrebné. Ani v kauze Bašternák, ani v kauze Čistý deň či mnohých ďalších.

Trvám na tom, že minister by mal odstúpiť nielen z dôvodu politickej zodpovednosti, ale aj pre nekompetentnosť riadenia minimálne v oblasti sociálnych vecí a rodiny. A tiež preto, aby umožnil realizáciu nových riešení, personálnu výmenu na ďalších dôležitých miestach. Je nutné systém ochrany našich detí rekonštruovať, celý prekopať a nastaviť tak, aby dokázal ochraňovať ľudí, ktorí sú často bezradní a bezmocní voči pôsobeniu orgánov SPO a SK. To nebude možné len menovaním nástupcu z rovnakej “stajne”, pretože by neprišlo k pretrhaniu väzieb a zničeniu systému, v ktorom sa navzájom chránia “súkmeňovci”. Jeho súčasťou je bohužiaľ taktiež dobre zakorenená korupcia.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program