Stanovisko Eriky Jurinovej (OĽANO-NOVA), predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny k útokom vo francúzskom Nice

“Z hĺbky srdca chcem vyjadriť veľký smútok nad tragédiou, ktorá pripravila o život 84 ľudí a pridala sa k tým udalostiam, ktoré sa snažia pripraviť o nádej všetkých ľudí dobrej vôle. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a priateľom obetí, ťažko skúšanému Francúzsku a francúzskemu ľudu.

Svojimi životmi opäť zaplatili nevinní ľudia, ktorých jedinou chybou bolo, že sa zúčastnili na oslavách štátneho sviatku Francúzska, ktoré dalo svetu ideály slobody, rovnosti a bratstva. Svojím pokojom však platíme všetci.

Odsudzujem konanie a všetky takéto barbarské praktiky, ktoré chcú zničiť to, čo si Európa po stáročiach vojen vybudovala – slobodu a mier. Európska kultúra stojí na základoch kresťanstva, ktoré nenabáda ľudí k nenávisti, ale k láskavosti a tolerancii.

Sme však vo vojne so silami, ktoré nerešpektujú hodnoty demokracie, slobody, náboženského vyznania. Vyvolávanie strachu a rozvirovanie vášní len povzbudzuje extrémizmus.

Kiežby sme sa stali oveľa viac citliví na všetko dianie okolo nás. Kiežby nám všetkým viac záležalo nielen na osobnej bezpečnosti a vlastnom prospechu, ale na bezpečnosti a solidarite všetkých nás, ktorí chceme spolu žiť v mieri bez ohľadu na farbu pleti alebo náboženského vyznania. Nedopustime rozosievanie strachu a nenávisti.

Dúfam, že nás táto tragická udalosť zastaví aj pred naším vlastným sebectvom a zomkne v úprimnom úsilí o pokojný život pre všetkých.“

V Bratislave 15. júla 2016

Erika Jurinová

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program