Stanovisko k najnovším zisteniam v kauze zneužitia 600 miliónov eur určených na vedu a výskum

Predseda SNS Andrej Danko pred týždňom škandál s eurofondmi na ministerstve školstva ospravedlňoval zapojením sa dravých súkromných spoločností, ktoré mali lepšie projekty a z hry tak vyradili naše najlepšie univerzity. Zoznam úspešných projektov v oblasti strategického výskumu požadovala naša poslankyňa Veronika Remišová od ministra školstva už pred niekoľkými týždňami. Minister ich odmietol zverejniť. Zoznam projektov sa však dnes objavil v médiách a je tak zrejmé, prečo sa ho minister snažil utajiť. Ide tu ešte o väčší škandál, ako pri projektoch za 300 miliónov eur z prvej výzvy na priemyselné výskumné centrá. Kto sú tie podľa pána Danka „dravé súkromné firmy“, ktoré si mali rozdeliť ďalších takmer 300 miliónov eur?

Ako dnes upozornila poslankyňa Veronika Remišová, „štyri z týchto „dravých firiem“ sú úradnícke štátne organizácie podriadené ministerstvám. Jediným dôvodom, prečo vyhrali, je podľa mňa to, že v nich majú svojich ľudí politické strany a získali by tak možnosť rozhodovať o použití desiatok miliónov eur“.

Prvou organizáciou je Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, organizácia, ktorá stojí za predraženým a zbabraným projektom portálu slovensko.sk. Len minulý týždeň sa zviditeľnila tým, že sa na portáli dali čítať súkromné listy iných užívateľov.

Druhou organizáciou je CVTI, organizácia podriadená ministerstvu školstva a teda SNS, funguje hlavne ako vedecká knižnica a organizácia podporujúca vedcov. Úradníci ministerstva školstva jej pridelili najvyššiu sumu z celej výzvy, takmer 38 miliónov eur. Podriadení ministra Plavčana tak dali 38 miliónov eur iným podriadeným ministra Plavčana, aby tieto milióny eur ostali pod kontrolou SNS.

Treťou dravou organizáciou je Národné lesnícke centrum, ktoré patrí pod ďalšie ministerstvo SNS a ministerka Matečná dosadila jeho riaditeľa mesiac po voľbách.

Štvrtou štátnou organizáciou je Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá získala 32 miliónov eur. Rovnako ide hlavne o úradnícku organizáciu, jej hlavným poslaním nie je ani výskum, ani priemyselná činnosť.

Ďalším príkladom dravej súkromnej firmy pána Danka je spoločnosť, ktorá mala minulý rok nulové tržby a nemá žiadny majetok okrem pár tisíc na účte. Ministerstvo pod vedením SNS jej napriek tomu neváhalo prideliť dotáciu skoro 30 miliónov eur.

„Je už v podstate jedno, čo povie zajtra minister Plavčan. Toto je škandál, ktorý nemá v histórii Slovenska obdobu. SNS a jej predseda Andrej Danko za to nesie plnú zodpovednosť, pretože neverím, že takéto schémy by bol schopný zosnovať minister Plavčan. Vidíme, že SNS je presne taká istá, ako bola za čias Jána Slotu a používa aj rovnako nehanebné metódy. Rozsah škandálu je tak veľký, že pre Slovensko by bolo najlepšie, aby sa rozvadení šéfovia koaličných strán už na ďalších kšeftoch nedohodli, vláda padla a takýto spôsob riadenia Slovenska definitívne skončil,“ dodala Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program