Stanovisko k situácii v Kerčskom prielive a Azovskom mori

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) pozorne sleduje eskalujúce napätie medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou v súvislosti s nedeľným incidentom v Kerčskom prielive.

Podľa dostupných informácii sa ukrajinské lode ocitli pod paľbou vedúcou k zraneniam príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl. Ukrajinské lode sú v súčasnosti naďalej zadržané ruskými jednotkami, ktoré tiež zablokovali Kerčský prieliv a vstup do Azovského mora.

OĽANO odsudzuje túto agresiu, ktorá je len ďalším príkladom, kedy Ruská federácia opätovne porušuje medzinárodné právo a zbytočne zvyšuje napätie v regióne. Kerčský prieplav je dôležitou obchodnou cestou. Je preto kľúčové, aby táto medzinárodná vodná cesta bola bezpečne prístupná pre všetkých.

Ukrajina je pre Slovenskú republiku strategickým partnerom. Jej stabilita, rozvoj a územná celistvosť je našim dôležitým záujmom.

Zároveň upozorňujeme, že SR doposiaľ nemá aktualizovanú Bezpečnostnú ani Obrannú stratégiu, ktorú predseda NR SR Andrej Danko doteraz nezaradil do rokovania parlamentu. Pokiaľ je súčasťou vládnej koalície SNS, priorita bezpečnostnej a obrannej agendy nie je garantovaná ani v domácich ani v zahraničných otázkach.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program