Stanovisko k tlačovej konferencii ministra Petra Plavčana

Minister školstva pán Plavčan dnes vystúpil na tlačovej besede, na ktorej mal informovať o kauze zneužívania eurofondov na vedu a výskum.

Podľa našich očakávaní pán minister vôbec nevyvrátil pochybnosti o oboch eurofondových výzvach a čo je ešte horšie nepovedal, ako konkrétne bude SNS situáciu riešiť. Nepovedal najdôležitejšiu vec, čo urobí preto, aby sme 600 miliónov použili zmysluplne a pomohli slovenským výskumníkom a firmám a nemuseli ich vracať do rozpočtu EÚ. Nevyvrátil, že mnohé projekty hodnotili neodborní hodnotitelia, ani nevyvrátil, že medzi nezávislými hodnotiteľmi boli aj vysokopostavení úradníci na ministerstvách v správe SNS. Rovnako tiež nepovedal, čo mieni robiť s množstvom podivných firiem bez tržieb a zamestnancov, ktorým ide vyplatiť miliónové sumy.

Pri prvej výzve na menšie projekty sú podpísané zmluvy na veľkú väčšinu projektov. Hoci pán Plavčan hovorí, že firmám zatiaľ nevyplatil ani euro, dobre vie, že kvôli podpísaným zmluvám im bude musieť všetko pekne zaplatiť. Ak sa už táto výzva nedá zrušiť, ministerstvo by malo v prvom rade rozdeliť projekty na zmysluplné na jednej strane a predražené alebo bez nádeje na úspech na druhej strane. Pochybné projekty by mali byť okamžite kontrolované. Prísne kontroly a hrozba sankcií zo strany ministerstva by mohli majiteľov firiem bez skúseností s výskumom presvedčiť, aby súhlasili so zrušením podpísaných zmlúv. Verejné vypočutie je obrovským nezmyslom. Ako môže verejnosť hodnotiť zmysluplnosť vysoko odborných projektov ako napríklad zásobník energie na princípe rotujúceho telesa, gama radiačnú záťaž sklovláknitých izolácií alebo výskum spojený s chronickou obštrukčnou choroby pľúc. To je cirkus, ktorý sme ešte nezažili a rozklad celého systému fungovania eurofondov v priamom prenose.

Pri druhej výzve na dlhodobý strategický výskum by sme nemali strácať čas a výzvu zrušiť a zopakovať.

Ešte minulý týždeň hovoril prvý podpredseda SNS aj strana vo všeobecnosti o tom, že minister školstva už nebude kryť prešľapy predchádzajúceho ministra Draxlera a sponzora Smeru Jozefa Brhela, že na eurofondovej výzve mali profitovať ľudia v pozadí strany Smer. Dnes minister Plavčan za SNS hovorí, že je všetko v poriadku, že všetko sú výmysly opozície alebo médií. Čo si o tom majú ľudia myslieť?

Nemôžeme brať argument, že na Slovensku je malé a nemôžeme mať preto dobrých hodnotiteľov, že lekári musia hodnotiť vysoko odborný výskum v oblasti oceliarstva. Estónsko má 4x menej obyvateľov, ako Slovensko, napriek tomu tam výrazne lepšie fungujú projekty informatizácie aj podpory výskumu. My chceme dosiahnuť, aby do vedy a výskumu viac investovali podniky, v Estónsku investujú podniky raz toľko ako u nás.

Ministerstvo v reakcii na rôzne neznáme firmy, ktoré získali miliónové dotácie, tvrdilo, že aj Európska únia má program pre začínajúce podniky, takzvaný SME instrument. To je síce pravda, ale na začiatku tie firmy dostanú 50 tisíc eur, u nás im ministerstvo dáva až do 7 miliónov eur. (ODKAZ TU: https://ec.europa.eu/easme/sites/easme-site/files/smei_2017_final_web.pdf .)

Podľa očakávania sa pán Plavčan snažil zbaviť zodpovednosti sa priebeh oboch výziev. Ale to sa nedá. Obe výzvy vypísal v máji 2016 minister Plavčan. Kritériá hodnotenia projektov ministerstvo zmenilo za pána Plavčana a zdvihlo body za najsubjektívnejšie kritérium originalita projektov. Hodnotiteľov na jednotlivé projekty vyberali úradníci pána Plavčana, ktorý vymenoval aj šéfa zodpovedného oddelenia, teda agentúry. Nie je chyba hodnotiteľov, že hodnotili projekty v oblasti, kde nemajú skúsenosti. Je chyba ministerstva, že im také projekty dalo hodnotiť a tento korupčný systém vytvorilo. Na každej podpísanej zmluve je meno pána Plavčana, minister sa predsa nemôže tváriť, že konanie jeho podriadených sa ho netýka.

Veľkopodnikateľ pán Soták na tlačovej konferencii povedal, že „ide len o peniaze, o nič iné.“ Vidíme, že tento škandál je presne o tom, či peniaze dostanú tí správni ľudia alebo nie.

Koaličných lídrov už na nič nevyzývame, je to zbytočné. Vidíme, že majú problém vôbec pochopiť, na čo sa ktorý z nich práve hnevá, nieto ešte spolu riešiť problémy, ktoré ľudí na Slovensku trápia.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program