Stanovisko k zavádzajúcej tlačovej konferencii Kažimíra a Kalavskej o “dobrých správach pre zdravotníctvo”

“O historicky najvyšších výdavkoch bude môcť minister financií hovoriť takmer pri každej kapitole nového rozpočtu, pretože strana prímov mu rastie rekordne dobre. Nehovoriac o tom, že takmer pri každom rezorte môže minister financií každoročne hovoriť o rekordných výdavkoch, pretože tie rastú každý rok z jednoduchého dôvodu, ktorým je inflácia.

Táto správa je skôr studenou sprchou pre zdravotníctvo. Inštitút finančnej politiky v najnovšej septembrovej prognóze hovorí, že v roku 2018 budú mať zdravotné poisťovne lepší výber o 338 mil. eur vďaka vyššej zamestnanosti. Ak vo svetle dobrých príjmov do rozpočtu prezentuje minister zrušenie percenta, ktorým mal štát platiť za svojich poistencov (deti, nezamestnaných a dôchodcov) je to len jasným dôkazom toho, že tento rok by bol príspevok štátu pre svojich poistencov ešte nižší, ako bol minulý rok. Pokiaľ by ho nezrušili, každý by reálne videl, ako by toto percento opäť kleslo. Pri žalostnom stave nášho zdravotníctva a rekordných príjmoch do štátnej kasy by sa strane SMER-SD len ťažko vykrúcalo, prečo zdravotníctvu berie financie, ktoré mu majú patriť.

Navýšenie tarifných platov sestier a pôrodných asistentiek o 10% nie je dostatočné, lebo v priemere potrebujeme dosiahnuť ich plat na úrovni 110% priemernej mzdy v národnom hospodárstve, aby sme boli konkurencieschopní pri udržaní si zdravotných sestier na Slovensku. Toto navýšenie reflektoval náš návrh zákona, ktorý koalícia spolu so stranou SaS na poslednej schôdzi NR SR odmietla.”

Marek Krajčí, tieňový minister zdravotníctva za OĽANO

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program