Stanovisko ku krivému obvineniu generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom

“Beriem na vedomie stanovisko Jaromíra Čižnára o tom, že sa pomýlil. Na druhej strane som nikde v jeho stanovisku nenašiel slovíčko o tom, že sa za svoje zlyhanie ospravedlňuje alebo, že mu je to ľúto. Mrzí ma to, ale zrejme to pri svojej bohorovnosti nedokáže.

Generálny prokurátor ma na svojej tlačovej konferencii opakovane a dôrazne, s váhou prvého muža slovenskej prokuratúry, obvinil zo spáchania zločinu vydierania. Avšak neurobil to len krivým obvinením o zasielaní “stupídnych výhražných esemesiek”. Tvrdil a naďalej tvrdí, že aj obsah môjho FB statusu jednoznačne naplnil skutkovú podstatu zločinu vydierania. Tvrdil, že som ho vydieral tým, že som mu dal termín do 10:20 hod. vo štvrtok, dokedy má stiahnuť Šufliarskeho, lebo inak zverejním sms komunikáciu medzi Kočnerom a Šufliarskym.

Nie je to pravda. Nikdy v žiadnom mojom vyhlásení ani statuse na FB som nepodmieňoval zverejnenie sms komunikácie s odvolaním Šufliarskeho. Tú som bol odhodlaný zverejniť vo verejnom záujme tak či tak. V statuse som len “v dobrom” generálneho prokurátora nabádal, aby stiahnutím Šufliarskeho ešte pred zverejnením závadovej komunikácie, chránil dobré meno Generálnej prokuratúry, ktorú zastupuje.

Pán generálny prokurátor by sa mal podľa zákona o prokuratúre ako aj podľa etického kódexu prokurátora zdržať čohokoľvek, čo znižuje vážnosť jeho samého ako aj inštitúcie, ktorú reprezentuje. Jeho vystúpenie však bolo plné urážok, výmyslov, obviňovaní bez akýchkoľvek dôkazov a vyplakávania s nezrozumiteľnou artikuláciou.

Slovensko si na tak kľúčovom poste zaslúži rovného človeka. Človeka, ktorý nebude svoje postavenie zneužívať na tvrdošijné a neobhájiteľné krytie “našich ľudí”. Človeka, ktorý dokáže uniesť prehru a keď spraví chybu, dokáže sa za ňu aj chlapsky ospravedlniť.

Bohužiaľ, aj z dnešnej reakcie Jaromíra Čižnára je zrejmé, že ani s odstupom času nie je schopný uniesť fakt, že musel potupený kapitulovať pred radovým poslancom a stiahnuť svojho chránenca z obehu.”

Igor Matovič, predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO)

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program