Svetový deň slobody tlače nám pripomína dôležitosť ochrany novinárov

Slobodné a nezávislé médiá sú podmienkou slobodnej a demokratickej spoločnosti. Slovensko pred viac ako štyrmi rokmi zažilo útok na novinára a jeho snúbenicu, ktorý sa skončil ich smrťou. O to dôležitejšie je aj dnes, počas Svetového dňa slobody tlače, hovoriť o ochrane novinárov a prijímať také opatrenia, ktoré novinárom zlepšia podmienky výkonu ich práce.

„Štát musí brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť,” povedal predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽANO). „Preto je dôležité, že sa nový mediálny zákon dostal do finálnej fázy a na aktuálnej schôdzi by ho mal schváliť parlament. Nemali by sme však ostať stáť na polceste. V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali vypracovať garancie pre nezávislý výkon novinárskeho povolania a najlepšie to zabezpečí ústavný zákon o slobode médií. Som rád, že ministerstvo kultúry na jeho znení pracuje.”

Rada Európy za rok 2021 eviduje v členských krajinách tejto organizácie 282 hrozieb pre slobodu tlače. Rada Európy upozornila aj na 82 prípadov útokov na bezpečnosť a fyzickú integritu novinárov. V roku 2021 zostalo nepotrestaných 26 útokov na novinárov a 56 novinárov bolo odsúdených na pobyt vo väzení.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program