Úrad pre verejné obstarávanie pozastavil pochybný tender na nákup vozidiel 4×4, na ktorý upozornilo OĽANO

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vydal v prebiehajúcom konaní o obstarávaní viacúčelových taktických vozidiel 4×4 pre Ozbrojené sily SR predbežné opatrenie a pochybný tender ministerstva obrany, na ktorý upozornil tieňový minister obrany za OĽANO Jaroslav Naď, pozastavil.

Ako uvádza ÚVO, lehoty, ktoré určilo Ministerstvo obrany SR ako kontrolovaný subjekt v ohlásenom tendri neplynú. Podozrenia, na ktoré nedávno upozornil Jaroslav Naď, sa tak ukazujú ako opodstatnené. „Oceňujem rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o predbežnom opatrení. Pozastavilo tým tento tender, ktorý je z nášho pohľadu od začiatku netransparentný, neférový a šitý na mieru pre jediný typ vozidla. Veríme, že ÚVO tento ďalší podozrivý tender z dielne nominantov SNS dôkladne prešetrí a záverom bude jeho definitívne zrušenie,“uviedol J. Naď.

Ten nedávno na tlačovej konferencii upozornil, že súťažné podmienky, ktoré vydalo MO SR pre medzinárodnú súťaž na obstarávanie VTV 4×4, sú šité na mieru pre jediného uchádzača. Iba jediné vozidlo totiž spĺňalo stanovené operačné požiadavky OS SR, pričom tieto podmienky nespĺňali ani špičkové vozidlá zavedené v desiatkach krajín, ktoré sú preverené v bojových operáciách.

Okrem tohto tendra v hodnote cca 400 miliónov eur hnutie OĽANO v pondelok upozornilo aj na netransparentný výber BOV 8×8 za ďalších 400 miliónov eur, a tiež na podozrivé obstarávanie 3D rádiolokátorov za viac ako 150 miliónov eur. „Všetky tieto obstarávania by mali byť bezodkladne zrušené. Vyzývame preto demokratické opozičné strany, aby sa pridali na našu stranu a pomohli nám zabrániť týmto netransparentným procesom s ďalekosiahlymi dopadmi,” povedal Naď a dodal:Očakávame, že Vláda SR tieto nákupy neschváli, a tiež, že premiér bude stáť za svojim jasným vyhlásením, že pokiaľ nebude v NR SR schválená Bezpečnostná stratégia SR, nebudú žiadne ďalšie obstarávania na obrane.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program