Ústavný súd rozhodol o podmienečnom zrušení teplárenského nevoľníctva
Po dnešnej neštandardne dlhej porade ústavných sudcov na Ústavnom súde v Košiciach môžeme konštatovať, že občania čiastočne vyhrali. Tvrdí to poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Jozef Viskupič.
Podnet, ktorý podal 47 poslancov Národnej rady SR, obsahoval dve kolízie s Ústavou SR. Prijatím zákona o tepelnej energetike z mája 2014 sa vlastníci bytových domov dostali do rukojemníckeho postavenia voči veľkým “teplárom.”
Poslanci namietali v dvoch veciach: Ak teplár zriadi “výmeničku” alebo akékoľvek tepelné zariadenie, vlastník toto musí strpieť, nanajvýš môže dostať jednorazové odškodnenie. „Ústavný súd dnes rozhodol, že jednorazové odškodnenie je protiústavné. Teplári si po novom budú musieť priestory, ktoré sú vo vlastníctve vlastníkov bytov, prenajať a platiť normálny periodický nájom,“ povedal J. Viskupič po zasadnutí súdu v Košiciach.
V druhej veci – aby sa ľudia v bytových domoch mohli odpojiť od veľkých teplárov, resp. od centrálneho zdroja tepla /CZT/, ústavný súd podaniu 47 poslancov nateraz nevyhovel. „Keďže sa stanoviská sudcov rôznili, počkáme, kým nám súd doručí písomné rozhodnutia a zvážime ďalšie kroky, aj v téme odpájania sa od CZT. Čo vieme nateraz deklarovať je podanie na Protimonopolný úrad, pretože neexistencia možnosti odpojiť sa od veľkého teplára z neho de facto robí monopol,“ tvrdí Jozef Viskupič. „Nevzdávame sa, bojujeme ďalej.“
Poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Karol Galek tvrdí, že hoci sa ústavný súd dnes jednoznačne nepostavil na stranu ľudí, ktorý majú záujem o vlastnú bytovú kotolňu, súčasne však ani nepotvrdil právo monopolných dodávateľov tepla na zneužívanie svojho postavenia. „Nateraz nám preto neostáva nič iné ako si počkať na písomné odôvodnenie rozhodnutia sudcov. Ďalšie možné kroky nám však boli nepriamo našepkané a urobíme všetko pre to, aby sme z iskry nádeje rozdúchali riadny oheň v prospech všetkých, ktorý majú záujem o lacnejšie teplo.“