Už aj parlament sa venuje prípadu maloletého Marca, ktorý bol úradmi násilne odvedený počas vyučovania

Predsedníčka Výboru pre ľudské práva a menšiny Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) spolu s členkami výboru Martinou Šimkovičovou, Annou Verešovou a Natáliou Blahovou zvolávajú mimoriadny výbor v súvislosti s riešením prípadu maloletého Marca. Chlapca vlastná matka krátko po narodení opustila a doteraz ho vychovávala stará mama, ktorej bol zverený do výchovy. Matka, ktorá žije v zahraničí, sa zrazu rozhodla, že chce dieťa späť.

Na základe rozhodnutia súdu dieťa násilím odobral vyšší súdny úradník za prítomnosti kolíznej opatrovníčky priamo zo školskej triedy za škandalóznych okolností a za prítomnosti ďalších spolužiakov. „Na mimoriadny výbor pozveme ministra práce a sociálnych vecí Richtera aj ministerku spravodlivosti Žitňanskú. Budeme sa pýtať, ako je možné takýmto spôsobom hrubo porušovať základné práva dieťaťa, akú prípravu majú štátni úradníci na výkon svojich povinností a tiež budeme žiadať informáciu, či bola poskytnutá psychologická pomoc aj ostatným deťom, ktoré boli nedobrovoľne svedkami tejto traumatickej udalosti,“ hovorí poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Erika Jurinová, ktorú na tlačovom brífingu podporili aj kolegyne z výboru. Prítomná bola aj podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová, ktorá chce, aby sa riešenie tohto prípadu stalo precedensom, pretože Slovenská republika pri riešení obdobných prípadov chronicky zlyháva a nerešpektuje najlepší záujem dieťaťa.

„Dieťa žilo vlastne celý svoj doterajší život so starou mamou, ktorú malo rado a bolo v bezpečí. Ako by bolo každému z nás, keby za nami v detstve znenazdajky prišla cudzia teta alebo ujo, a proti našej vôli nás odvliekli z triedy?“ pýta sa predsedníčka ľudsko-právneho výboru E. Jurinová.

V tomto prípade môže existovať aj dôvodné podozrenie, že matka dieťa zavliekla do zahraničia, čo sa môže považovať aj za medzinárodný únos dieťaťa.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program