V. Remišová: Prvýkrát v histórii Slovenska začal školský rok bez riadneho ministra školstva vo vláde

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva Andreja Danka, aby viac nehazardoval s budúcnosťou Slovenska a konečne prišiel s návrhom na nového ministra školstva.

Poslankyňa Veronika Remišová upozornila, že eurofondový škandál na ministerstve školstva vypukol pred dvomi mesiacmi, no na školskom výbore zo strany ministerstva stále neodznela informáciu o stave riešenia tejto veci. „Žiaľ, kvôli situácii na ministerstve školstva sme ani dnes žiadnu informáciu nedostali,“ uviedla Remišová a pokračovala: „Koalícia nemôže celé mesiace nechať krajinu napospas osudu a hrať akési politické Človeče nehnevaj sa. Nový minister má byť skúsený manažér, ktorý sa školstvu dlhodobo venuje. SNS nemôže za ministra nominovať niekoho len preto, že bol okresným predsedom strany alebo je synom mečiarovského privatizéra, ktorý momentálne podporuje SNS.“

Ako ďalej uvádza V. Remišová, napriek tomu, že Slovensku hrozí strata stoviek miliónov eur z eurofondov, vládna koalícia dva mesiace nie je schopná vyriešiť tento problém, a sporná výzva stále nebola ani len zrušená.

Podľa Remišovej minister Plavčan odvolal riaditeľa agentúry zodpovednej za rozdeľovanie eurofondov, no za nového riaditeľa menoval p. Sipka, ktorý rozdeľovanie eurofondov spolu s ministrom obhajoval. „Pán Sipko obhajoval prideľovanie miliónov eur firmám so sídlom v paneláku alebo v polorozpadnutej budove. Takisto zavádzal verejnosť, že výskumné projekty sú prísne sledované na základe nejakých ukazovateľov. Ale väčšina projektov má ukazovatele sledované iba na konci projektu,“ upozornila Remišová a uviedla príklad medializovaného prípadu firmy GLASS WAY, s.r.o., kde sa až na konci projektu za viac ako 5 miliónov eur sleduje počet zamestnaných výskumníkov, napísaných publikácií, podaných prihlášok na práva duševného vlastníctva a prihlášok na patent. „Nikto ale nebude skúmať kvalitu publikácii, a prihlášky stačí podať, nemusia byť úspešné. Z toho je vidieť, že ministerstvo nebude kontrolovať prakticky nič, iba firme vyplatí päť miliónov eur,“povedala poslankyňa.

Okrem riešenia eurofondového škandálu sú podľa Remišovej na ministerstve aj mnohé ďalšie problémy. „Popri chýbajúcich učebniciach zdôrazňujeme plán reforiem Učiace sa Slovensko. Kým sa nový minister rozhliadne, budú do volieb najviac dva roky. Ak nemá tento projekt skončiť v šuflíku, ako všetky predchádzajúce, musíme ho čo najskôr dokončiť a začať konečne niečo robiť,“ upozornila.

Veronika Remišová tvrdí, že Andrej Danko sa nemôže tváriť ako nováčik, ktorý politike dobre nerozumie a že škandál s eurofondmi na ministerstve školstva vyrobil niekto iný. „Slovenská národná strana má post ministra školstva. Rovnako druhý najsilnejší človek na ministerstve, vedúca služobného úradu, ktorá má na starosti prijímanie, prepúšťanie a hodnotenie zamestnancov, je bývalá okresná predsedníčka SNS v Pezinku pani Poláková. SNS je preto za situáciu na ministerstve školstva plne zodpovedná a musí ju konečne začať riešiť,“ povedala Remišová a dodala, že prvýkrát v histórii Slovenska začal školský rok bez riadneho ministra školstva vo vláde. „Krajine takáto situácia škodí, vládna koalícia už takto nemôže pokračovať,“ zakončila Veronika Remišová.

Poslanec OĽANO Miroslav Sopko vyzval premiéra Fica, aby začal rázne konať. „Chaos v školstve vychádza najmä zo súčasného spôsobu, akým je riadené ministerstvo. Ministri sa síce striedajú, no niektorí zamestnanci pôsobia na ministerstve už viac ako desať rokov,“ upozornil Sopko a pripomenul pochybenia ministerstva, akými bola napríklad nedostatočná informovanosť škôl v súvislosti s navýšením jednej hodiny dejepisu pre deviatakov, či striktná formulácia o spojitom písme.

Podľa Sopka sa ministerstvo rozhodlo viesť s opozíciou a odbornou verejnosťou konflikt, v ktorom si nechce priznať chybu a v nastavenom systéme nechce nič zmeniť. „S učiteľmi si treba sadnúť za rokovací stôl, nevydierať ich, neponižovať a začať sa k nim správať ako k rovnocenným partnerom,“ vyjadril sa Sopko a pokračoval: „Hnutie OĽANO prichádza na schôdzu NR SR s viacerými dobrými návrhmi zákonov, ktoré posunú naše školstvo dopredu. Znova sa pokúsime prelomiť veto zriaďovateľa na voľbu riaditeľa školy, prinášame návrh zákona, ktorý určí vekový strop pre odchod učiteľov do dôchodku, či ďalšie iné návrhy. Keď bude OĽANO vo vláde, budeme presadzovať ďalšie konkrétne riešenia, ktoré už máme pripravené,“ povedal Sopko podľa ktorého je tiež potrebné sústrediť sa na riaditeľov škôl. „Kvalitný riaditeľ, ktorý je lídrom na svojom pracovisku, vie podchytiť a motivovať kolektív zamestnancov, ktorý potom dosahuje preukázateľne lepšie výsledky,“ vyjadril sa M. Sopko.

Poslanec na záver upozornil, že v roku 2016 až 14% základných škôl na Slovensku nemalo dostatok financií na osobnostné ohodnotenie učiteľov. „Musíme vypracovať taký systém, ktorý umožní ohodnotenie takých učiteľov, ktorí robia navyše. Aby boli prijaté jasné kritériá, ktoré sa budú následne presadzovať,“ dodal Miroslav Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program