Vážime si kultúrne bohatstvo národnostných komunít, obnovujeme vzťah štátu so spolkom Csemadok

Poslanec hnutia OĽANO György Gyimesi dnes na tlačovej besede informoval o svojom zákone, ktorý garantuje pravidelný každoročný finančný príspevok z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry SR pre Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku Csemadok. Hnutie OĽANO dlhodobo a úspešne podporuje rozvoj kultúry a práva národnostných menšín žijúcich na Slovensku.

Csemadok zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní a rozvíjaní identity, kultúry a spolupatričnosti Maďarov žijúcich na území SR a obhajovaní ich spoločenských záujmov. V súčasnosti existuje ako občianske združenie s 53 000 členmi a viac ako 400 miestnymi lokálnymi organizačnými jednotkami pôsobiacimi na území celého Slovenska. Cieľom zákona je obnoviť finančnú podporu tohto významného spolku, ktorý už v minulosti príspevok dostával, avšak v roku 1996 bola finančná dotácia zrušená. „Máme v hnutí OĽANO záväzok voči národnostným komunitám. Považujeme za mimoriadne dôležité, aby sme ich podporovali v maximálnej miere,“ vyhlásil G. Gyimesi. Súčasne sa ohradil voči odporcom zákona, ktorí hovoria o oklieštovaní práv národnostných menšín: „Predseda Csemadoku, s ktorým som tento zákon konzultoval, s ním absolútne súhlasí. Zákon však kritizujú Rigó Konrád a László Sólymos, ktorí deň pred Vianocami 2019 chceli Csemadok zlikvidovať vytvorením nového kultúrneho spolku. Dnes pritom tvrdia, že náš zákon zamedzí prístup Csemadoku k peniazom z iných zdrojov, čo je blud.”

Gyimesi zároveň vyvrátil zavádzajúce tvrdenia, že tento zákon okráti Maticu slovenskú o finančné prostriedky. Dodal, že v súčasnosti sa hľadajú možnosti, ako zafixovať dotácie pre túto významnú kultúrnu inštitúciu. „V Matici slovenskej momentálne prebieha vládny audit, aby sme zistili, aký objem peňazí potrebujú. Na základe auditu potom pripravíme zákon aj pre Maticu slovenskú.”

Poslanec tiež pripomenul, že na problematiku menšín myslí aj novela mediálneho zákona z dielne Ministerstva kultúry SR, ktorým sa zvyšuje podiel vysielacieho času práve pre národnostné menšiny. „Už od roku 2010 je stanovený podiel vysielania priamo úmerne počtu obyvateľov národnostných menšín podľa sčítania obyvateľov, čo je aktuálne 20 percent, ktoré sme nikdy nedosiahli. Táto novela mediálneho zákona prináša zafixovanie minimálneho vysielacieho času pre národnostné menšiny,” povedal.

Gyimesi taktiež predložil v NR SR pozmeňujúci a doplňujúci návrh k novele školského zákona, ktorý zásadne zefektívni výučbu slovenského jazyka na školách, kde sa primárne vyučuje v jazyku národnostných menšín. Právna úprava tak reaguje na dlhodobú požiadavku pedagogických organizácií.

Video s TB si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program