Vďaka hnutiu OĽANO budú pacienti poznať čakacie lehoty na svoje operácie

Tieňovému ministrovi zdravotníctva za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Marekovi Krajčímu sa podarilo presadiť maximálne čakacie lehoty pre pacientov. Hnutie je tak pripravené podporiť reformu nemocníc, tzv. stratifikáciu. OĽANO zároveň vyzvalo poslancov strany Smer, aby podporili návrh vlastnej ministerky Kalavskej, keďže predseda Smeru Robert Fico jej reformu paradoxne blokuje.
Hnutie OĽANO už pred predložením návrhu stratifikácie upozorňovalo, že v prípade špecializácie nemocníc na určité výkony, sa môžu čakacie lehoty na plánované operácie predĺžiť. Aj preto náš tieňový minister Marek Krajčí rokoval s ministerkou Andreou Kalavskou o zaradení maximálnych čakacích lehôt priamo do zákona, s čím napokon ministerka súhlasila. „Vďaka snahe hnutia OĽANO tak pacienti na Slovensku budú mať zákonné právo byť zoperovaní a liečení do určitého termínu. Z tohoto aspektu ide o revolučný posun v definovaní nároku pacienta na zdravotnú starostlivosť. Ak tento termín nebude dodržaný, poisťovňa im bude musieť uhradiť liečbu, či operáciu aj u nezmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, hoci aj v inom členskom štáte EÚ,“ vysvetlil Marek Krajčí.
Keďže tento nárok v predkladanom návrhu zákona stále nie je, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva vypracujeme pozmeňovací návrh, ktorým pacientom zadefinujeme zákonný nárok na maximálne čakacie lehoty, ktoré určia odborníci na jednotlivé medicínske odbory. Tento návrh následne osobne predloží Marek Krajčí v druhom čítaní zákona. „Za tejto podmienky ako hnutie podporíme posunutie zákona do druhého čítania,“ dodal Krajčí.
Hnutie OĽANO považuje reformu nemocníc za nevyhnutnú pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti a to aj preto, že počas 12 rokov vlády Smeru sa žiadne systematické zmeny nerobili. Podľa predsedu poslaneckého klubu OĽANO Eduarda Hegera nechali vlády pod vedením Smeru padnúť zdravotníctvo na úplne dno „doteraz ich nezaujímalo nič iné, iba to, ako z rezortu vytiahnuť čo najviac peňazí. Aj preto boli ich doterajšou najväčšou reformou sáčky s toaletným papierom pri nástupe do nemocnice,“ zdôraznil Heger.
Hnutie OĽANO vidí, že je tu snaha a záujem odborníkov, aby sa problémy v zdravotníctve aspoň čiastočne riešili. „Je to ukážka toho, že OĽANO je pripravené nielen odborne, ale aj politicky. Žiadame preto o absurdnú vec – aby poslanci strany Smer podporili vlastnú ministerku a hlasovali za jej návrh reformy, ktorá po našej úprave nebude predstavovať negatívne dopady na pacientov,“ uzavrel Heger.
Hnutie OĽANO sa domnieva, že zmena pomôže pacientom, aby mali zabezpečenú kvalitnejšiu liečbu na pracoviskách, ktoré budú mať oveľa lepšie skúsenosti s liečbou ich ochorenia, ako aj zákonom garantované maximálne čakacie lehoty na realizáciu ich operácií. Zároveň dlhodobo chorí budú mať dostatok lôžok na liečbu svojich chronických chorôb. Teda pacienti budú mať práva, ktoré v súčasnosti nemajú a pokiaľ sa bude reforma úspešne realizovať, jednoznačne stúpne aj kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program