Veronika Remišová dnes vypovedala na polícii kvôli kauze kompa.

Strana Smer pokračuje v útokoch na ľudí, ktorí upozorňujú na podozrivé obchody jej nominantov.

Jednotka kandidátky hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO – NOVA) Veronika Remišová bola dnes na výsluchu na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru Bratislava I na Sasinkovej ulici. Strana Smer pokračuje v útokoch na ľudí, ktorí upozorňujú na podozrivé obchody jej nominantov. Riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Ladislav Lazár (Smer-SD) podal trestné oznámenie za tvrdenia, ktoré Veronika Remišová prezentovala na svojich blogoch a na tlačových konferenciách spoločne s Igorom Matovičom. Ladislav Lazár v súvislosti s kauzou vyhlásil, že od nej vysúdi milión eur. „Je smutné, že namiesto toho, aby sa vyšetrovali okolnosti podozrivého verejného obstarávania v kauze kompa, alebo podivné prepojenia v pozadí, jediným človekom, ktorý musel ísť na políciu v tejto kauze som ja. Vyzerá to, že Robert Fico pod vplyvom klesajúcich preferencií sa rozhodol zneužívať svoju moc na odstavenie všetkých ľudí, ktorí upozorňujú na korupciu a zlé hospodárenie s našim spoločným majetkom.“

Právne zastúpenie Veroniky Remišovej prevzal kolega z kandidátky hnutia Daniel Lipšic

Zhrnutie kauzy kompa: Štátny podnik Vodohospodárska výstavba vyhlásil 23. februára 2015 verejné obstarávanie na prevádzku kompy na vodnom diele Gabčíkovo. Ponuku v súťaži predložila iba spoločnosť Ponton City a.s., ktorá súťaž samozrejme vyhrala. Jej kompa však podľa technických údajov bola vyrobená pred alebo iba pár dní po vyhlásení verejného obstarávania. Cena za pätnásťročnú prevádzku kompy v zmluve je 25 miliónov eur, môže sa ale výrazne zvýšiť kvôli nevýhodnej indexácii na cenu nafty a častejším plavbám. Zmluva predpokladá plavbu kompy 19x za deň, v čase zverejnenia blogu v novembri kompa premávala 35x za deň a cena bolo preto skoro dvojnásobná.

Dva dni pred podpisom zmluvy na kompu sa konalo valné zhromaždenie Ponton City, a.s. Oboch spoločníkov firmy na ňom podľa notárskej zápisnice uloženej v zbierke listín okresného súdu zastupovala JUDr. Michaela Töröková a overovateľkou zápisnice z valného zhromaždenia bola JUDr. Lívia Krnčoková. Obe sú spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom už roky spoluvlastníčkami firmy RHK REAL s.r.o. Pani Lívia Krnčoková bola v minulosti konateľkou podnikateľskej odnože strany Smer – spoločnosti Agentúra SMER, s.r.o.

Nové skutočnosti:

JUDr. Michaela Töröková veľmi často poskytuje právne služby Úradu vlády SR. Len v roku 2015 jej úrad za právne služby podľa výpisu z faktúr zaplatil viac ako 36 tisíc eur, každý mesiac dostáva zvyčajne dve platby. Výpis faktúr zo stránky Úradu vlády SR je v prílohe. V zozname faktúr za právne služby je za rok 2015 iba niekoľko právnikov a JUDr. Michaela Töröková sa v ňom vyskytuje najčastejšie. Mohli by sme ju tak označiť za dvornú advokátku Úradu vlády SR. V januári 2016 s ňou úrad podpísal zmluvu na ďalších 24 tisíc eur (http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2271795).

JUDr. Michaela Töröková a JUDr. Lívia Krnčoková – okrem doteraz zverejnených informácií o ich pôsobení vo firmách spájaných s predstaviteľmi strany Smer dodávame informáciu o spoločnosti PRVÁ LOBBING, a.s. so sídlom na Súmračnej ulici 27 v Bratislave. Obe panie sa viackrát zúčastnili na valných zhromaždeniach spoločnosti a pani Krnčoková je v jej dozornej rade od jej vzniku. Jedinými vlastníkmi tejto spoločnosti boli dlhý čas Fedor Flašík a Martin Glváč. Podľa zápisnice z valného zhromaždenia sa spoločne s pani Törökovou a Krnčokovou stretli aj v lete 2009, keď bol pán Glváč už niekoľko rokov štátnym tajomníkom na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. Pani Krnčoková bola predsedníčkou zhromaždenia, pani Töröková overovateľkou zápisnice, páni Flašík a Glváč boli jediní akcionári. Kópia zápisnice je v prílohe.

To samozrejme neznamená, že by pán minister Glváč organizoval kauzu kompa. Keď ale verejné obstarávanie organizuje podnik, ktorého riaditeľ je politický nominant a bývalý poslanec strany Smer a v orgánoch víťaznej firmy sa objavujú dve právničky dlhodobo spolupracujúce s politikmi strany Smer či priamo s Úradom vlády pána Roberta Fica, obavy o férovosť súťaže sú namieste. Predsa len, stanovisko pre médiá v kauze masáže na klinike Kostka bolo naposledy upravované na počítači s menom premiérovej asistentky. Firma v pozadí kauzy kompa zas bola v rukách právničky premiérovho úradu.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program