Viac ako 100 litrov darovanej krvi: Ďalšiu pomoc s najvzácnejšou tekutinou pripravil P. Pollák na spomienkovej akcii k rómskemu holokaustu

V Hanušovciach nad Topľou si poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a expert hnutia pre rómsku problematiku Peter Pollák spoločne s miestnymi autoritami a Rómami pripomenuli obete rómskeho holokaustu darovaním krvi, otvorením pamätnej výstavy a komorným koncertom speváčky Gitany.

„Už po jedenásty krát robíme dobrú vec a zároveň ukazujeme, že krv má len jednu farbu a všetci sme si rovní. Nikto nie je nadradený, či podradený, sú len dobrí a zlí ľudia, a tých nájdeme všade – v rómskej osade, ale aj vo vláde,” uviedol P. Pollák.

V Hanušovciach nad Topľou, pri jedenástom podujatí spojenom s odberom krvi, prekonali ďalšiu hranicu. „Vďaka dobrým ľuďom sa podarilo celkovo darovať už viac ako 100 litrov krvi. Teším sa, že sa angažujeme spoločne, nerómovia aj Rómovia. Prvýkrát sme s touto aktivitou začali pred tromi rokmi. Darcov sme už oslovili v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, viacnásobne sme darovali krv v Spišskej Novej Vsi, Levoči či v Kráľovej Lehote. Dnes sme v Hanušovciach, aby sme pomohli. A tiež aby sme si pripomenuli jednu z najtragickejších udalostí v histórii – holokaust,” povedal Pollák, ktorý tiež daroval krv. Práve v pracovnom tábore v Hanušovciach zahynulo počas vojny pri práci v neľudských podmienkach niekoľko stoviek Rómov.

Spomienkové podujatie podporili aj poslanci NR SR Erika Jurinová, Anna Verešová, Jozef Lukáč a Miroslav Sopko (všetci OĽANO). Jurinová je zároveň predsedníčkou, a Verešová členkou parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. „Peter ma oslovil s myšlienkou darovať krv a zorganizovať spomienkovú výstavu na miestnej stanici v Hanušovciach. Darovať krv znamená zachrániť život. Zároveň je našou povinnosťou nezabudnúť na hrôzy, ktoré sa počas druhej svetovej vojny udiali. Nemohla som odmietnuť,” uviedla Jurinová.

Krv po prvýkrát daroval Miroslav Sopko, pridala sa aj mnohonásobná darkyňa Anna Verešová. „Podarilo sa spojiť darovanie krvi s pamiatkou rómskeho holokaustu – o to je pre mňa dnešný odber cennejší. Holokaust bol peklom na zemi. Ľudia umierali bez jedla, vody, doslova ich vraždili. Nemôžeme byť cynickí a pozerať sa na holokaust ako na minulosť, ktorá je dávno za nami. Dokonca v dnešnej dobe, v 21. storočí, sa nájdu ľudia, ktorí si dovolia ho popierať. To je neprípustné. Ako môže byť niekto tak chladný a neúctivý voči toľkým nevinným obetiam? Predsa umierali aj deti, nevinné ženy, spravodliví ľudia,” doplnila Verešová.

Výstava Poraimos – Rómsky holokaust na železničnej stanici v Hanušovciach nad Topľou je sprístupnená verejnosti do konca septembra. Do hanušovského múzea prišlo darovať krv niekoľko desiatok darcov, z toho 10 prvodarcov. Odber zabezpečila Národná transfúzna stanica Košice.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program