Vianočný darček od SNS: Na milióny pre pochybné firmy sa poskladajú všetci občania Slovenska. SR navyše príde o 100 miliónov eur z eurofondov

Najväčší škandál s eurofondmi v histórii Slovenska pokračuje. Napriek sľubom ministerky školstva Martiny Lubyovej (SNS) o rušení pochybných zmlúv zostáva väčšina zmlúv v hodnote 166 miliónov v platnosti. Čo je však najhoršie, nebudú platené z eurofondov, ale zaplatia ich naši občania.

Na závažné zistenia upozornila predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová. „Ide o ďalšie najväčšie fiasko v spravovaní eurofondov v celej histórii Slovenska. Pred rokom a pol chcel dať rezort školstva pod vedením SNS 600 miliónov eur rôznym pochybným firmám. Po tlaku opozície a odbornej verejnosti sa polovicu podarilo zachrániť, výzva sa zrušila, minister odstúpil a nová ministerka sľúbila, že sa bude snažiť zrušiť aj zmluvy v druhej výzve,“ uviedla Remišová a pokračovala: „Ministerka školstva za SNS Martina Lubyová verejnosť dlho zavádzala, že škandál rieši, no neriešila ho, len preniesla bremeno z eurofondov na občanov Slovenska.“

Ako uviedla Remišová, ministerka Lubyová verejnosť informovala, že sa ministerstvo snaží zrušiť zmluvy s pochybnými firmami, no od zmlúv odstúpili len tri z nich. „Väčšina zmlúv v hodnote 166 miliónov eur stále zostáva v platnosti. Podľa našich prepočtov tieto zmluvy počas leta vypadli z prehľadu operačného programu. Preložené do ľudskej reči – týchto 166 miliónov eur nebude platených z eurofondov, ale zo štátneho rozpočtu,“ upozornila V. Remišová. „Teda na milióny pre garážové firmy, pre firmy ľudí spojených s vládnou garnitúrou a pre schránkové firmy sídliace v rozpadnutých halách sa poskladajú všetci občania Slovenska. Okrem toho rôzni špekulanti si s peniazmi budú môcť robiť čo chcú, keďže projekty nebudú kontrolované európskymi inštitúciami a všetci vieme, ako sa kontrolujú projekty „našich ľudí” tu na Slovensku,“ pokračovala.

Podľa Remišovej navyše SR príde o ďalšie milióny eur z eurofondov, ktoré budeme musieť vrátiť, pretože ich ministerstvo nestihlo rozdeliť a zabezpečiť ich využitie podľa platných pravidiel. „Podľa informácií z ministerstva financií a na základe našich prepočtov odhadujeme, že prídeme až o 100 miliónov eur, čo je obrovská suma. A to len preto, že nominanti SNS vyrobili škandál a neboli schopní eurofondy riadne a efektívne riadiť. Suma na vedu a výskum bude kvôli diletantizmu a neschopnosti SNS o 100 miliónov eur nižšia,“ upozornila Remišová a pripomenula, že už za minulý rok sme museli z rovnakých dôvodov vrátiť do Bruselu 27 miliónov eur. „Podľa informácií z ministerstva financií za minulý rok neprepadli peniaze v žiadnom inom operačnom programe, iba na ministerstve školstva. Teraz sa k tomu pridá ďalších 100 miliónov eur. Ešte nikdy sa nestalo, že by sme pri jednom operačnom programe prišli o tak závratnú sumu,“ povedala.

Remišová zároveň upozornila, že zo sedemročného eurofondového obdobia prešlo 5 rokov, no v kľúčových oblastiach riadených ministerstvom školstva má ministerstvo podpísané zmluvy iba na zhruba 8 % dostupných prostriedkov. „Takáto situácia často vedie k tomu, že sa peniaze rozdávajú bez ohľadu na kvalitu a namiesto koncepčnej práce sa podporujú projekty, v ktorých sa dajú rýchlo minúť veľké sumy peňazí. Ideálne prostredie na korupciu,“ povedala Remišová s tým, že na porovnanie v Českej republike majú podpísané zmluvy na 76 % prostriedkov.

„V januári budeme od ministerstva školstva žiadať presné zúčtovanie a nevylučujem, že za tak obrovské zlyhanie v rezorte školstva budeme žiadať odstúpenie ministerky Martiny Lubyovej,“ uzavrela Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program