Vláda chce urobiť v NBS capa záhradníkom

SNS chce na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska dosadiť človeka, ktorý pracoval ako nominant spoločností spájaných s podvodmi, v ktorých mnohí Slováci prišli o svoje celoživotné úspory. OĽANO vyzýva premiéra Pellegriniho, aby tento škandálózny návrh okamžite stiahol.

Premiér Peter Pellegrini dnes na finančnom výbore predstaví návrh vlády na vymenovanie viceguvernéra NBS. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽANO Veroniky Remišovej však pri kandidátovi SNS Jozefovi Hudákovi premiér úplne zlyhal, pretože si nepreveril jeho minulosť a svojim návrhom ohrozuje dôveryhodnosť a nezávislosť národnej banky. „Úlohou národnej banky je aj dohľad nad finančným trhom a ochrana občanov pred podvodníkmi, ktorí sa snažia získať ich peniaze. SNS však do vedenia národnej banky navrhuje človeka, ktorý pôsobil ako priamy nominant ľudí a spoločností, ktorí za takýmito podvodmi stáli,“ uviedla V. Remišová.

Ako ďalej uviedla poslankyňa, J. Hudák si pre tak významný post vo svojom životopise uvádza jedinú relevantnú pracovnú skúsenosť – dva roky pôsobenia na poste predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Poisťovne Tatra. „Dnes táto spoločnosť patrí finančnej skupine J&T pod iným názvom, ale v čase, keď pán Hudák v spoločnosti pôsobil, mala dvoch majiteľov. Prvým bola nebankovka Horizont Slovakia, ktorá okradla desaťtisíce klientov o stovky miliónov eur,“ vysvetľuje Remišová a pokračuje: „Druhým akcionárom bola spoločnosť CI Holding, ktorá neskôr tiež skrachovala a bola takisto zapletená do pochybných obchodov za milióny eur.“

Remišová takisto upozornila, že CI Holding bola tiež personálne prepojená s Podielovým družstvom Slovenské investície, v ktorom boli znehodnotené vklady mnohých ľudí a takisto sa tam stratil Slovenský národný poklad, na ktorý sa zbierali celé generácie Slovákov. „Návrh na menovanie pána Hudáka na čelo Poisťovne Tatra dal osobne pán Libor Červenka z predstavenstva CI HoldinguPovažujeme preto za neprijateľné, aby sa viceguvernérom Národnej banky Slovenska stal človek, ktorý pracoval ako nominant spoločností spájaných s podvodmi, v ktorých mnohí Slováci prišli o svoje celoživotné úspory. Dnes je za toxickú spoločnosť považovaný Bašternák či Kočner. Ja ale nebankové firmy považujem za ešte oveľa horšiu spoločnosť. Bašternák okrádal štát, ale nebankové firmy sa zameriavali na drobných sporiteľov, starších ľudí, a tých často okradli o posledné peniaze, čo je ešte oveľa horšie,“ vyjadrila sa Remišová, podľa ktorej sa Libor Červenka spomína aj pri sporoch okolo spoločnosti CIRIDIS, v ktorých prišiel o peniaze hokejista Miroslav Šatan.  S pánom Červenkom sa stretol na zasadnutí dozornej rady Poisťovne Tatra v čase, keď ju ovládal CI Holding aj predseda SNS Andrej Danko,“ pokračovala Remišová s tým, že to potvrdzuje zápis uložený v zbierke listín okresného súdu.

„Je pekným príkladom podstaty akože národného cítenia Slovenskej národnej strany, keď jej predseda spolupracoval s ľuďmi spájanými s defraudáciou Slovenského národného pokladu,“ povedala V. Remišová. Časť národného pokladu uložila Matica slovenská do zmeniek spoločnosti CI Holding práve v tom čase – v roku 2005 a druhú časť potom vložila do Podielového družstva Slovenské investície, ktoré takisto skrachovalo.

 „Nominant na post viceguvernéra NBS ie je len bývalý sused Andreja Danka, je to súčasť skupiny ľudí, v ktorej sa Andrej Danko pohyboval už pred mnohými rokmi, a ktorí sú poznačení vážnymi kauzami. Andrej Danko sa bude určite brániť, že na jeho kandidáta útočíme, pretože sme v opozícii. Opak je pravdou, OĽANO vždy presadzovalo, aby dôležité funkcie obsadzovali v prvom rade odborníci bez ohľadu na politickú príslušnosť. Vo februári Robert Fico ako premiér navrhol vymenovať druhého viceguvernéra NBS, pána Ódora. V parlamente ho podporili všetci naši poslanci. Pán Ódor je však na rozdiel od kandidáta SNS všeobecne uznávaným odborníkom,“ vyjadrila sa Remišová a dodala: „Ak premiérovi Pellegrinimu záleží na tom, aby národná banka plnila svoju úlohu a chránila ľudí na Slovensku pred podvodníkmi, mal by škandalózny návrh stiahnuť.“

Tieňový minister financií a hospodárstva za OĽANO Eduard Heger vyzdvihol dôležitosť NBS, ktorá má byť v prvom rade nezávislá a vysoko odborná. „Plní nezastupiteľné úlohy v hospodárstve SR, má v správe dohľad nad finančnými trhmi, a tiež sa vyjadruje k opatreniam a reformám vlády. Je preto dôležité, aby tieto hodnotenia boli odborné a nezávislé,“ uviedol Heger.

„Poslednými nominantami na viceguvernérov NBS boli pán Ódor či Tóth – sú to ľudia s vysokým odborným kreditom v tomto odvetví a s dlhoročnými výsledkami v rámci riadenia verejných financií. Pán Hudák sa tu ocitá omylom a absolútne nezapadá do tejto kategórie ľudí, pretože absolútne nespĺňa požadované kritériá,“ vyjadril sa Heger s tým, že na finančnom výbore bude apelovať na premiéra Pellegriniho, aby odmietol nomináciu Jozefa Hudáka. „Nemôžeme dopustiť, aby takáto dôležitá funkcia bola obsadená takto nekvalitným človekom, o to viac, ak v nej vidíme silnú politickú prepojenosť,“ uzavrel Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program