Vláda šikanuje podnikateľov. OĽANO chce ľudí motivovať, aby pri nakupovaní mysleli ekologicky
Vládna novela zákona o odpadoch zlú situáciu nevyriešila. Je len čistou formalitou a výrazne zaťaží najmä malých a stredných podnikateľov. Tvrdia to poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).
Podľa Gábora Grendela vládna novela zákona o odpadoch, ktorou sa od januára zaviedlo povinné spoplatnenie igelitiek nič nerieši, pretože ľudia za ne museli platiť aj doteraz. „Táto novela zákona bola dobrá len na to, aby si vláda Roberta Fica odfajkla jednu povinnosť pred Európskou úniou. Ale namiesto reálneho riešenia si zvolila len čistú formalitu“ uviedol Grendel s tým, že smernica EÚ, ktorá od Slovenska vyžadovala zníženie spotreby igelitiek, nie je samoúčelná. „Podľa štatistík Bruselu je ročná spotreba plastových tašiek v EÚ 100 miliárd kusov. Väčšinu z nich tvoria tzv. ľahké plastové tašky, ktoré sa ľahko pretrhnú. Často sa preto využívajú len jednorazovo a keďže sú nerecyklovateľné, po ich vyhodení sa stávajú záťažou pre životné prostredie,“ upresnil.
Podľa Grendela je správnou cestou motivovanie ľudí, aby si namiesto ľahko pretrhnuteľných igelitiek kupovali látkové alebo papierové tašky. „Alebo, keď už plastové, tak také, aby sa nepretrhli po prvom použití a dali sa použiť opakovane. Lenže zákon Ficovej vlády ich k tomu vôbec nemotivuje, práve naopak, konzervuje súčasný stav. A ešte k tomu pridáva podnikateľom ďalšie byrokratické povinnosti,“ dodal Gábor Grendel.
Poslanec OĽANO Eduard Heger uviedol, že hlavným cieľom je zníženie používania plastov a nerecyklovateľného materiálu. Novela zákona podľa neho zbytočne zaťaží najmä malých a stredných podnikateľov. „Zaťažíme najmä tých najmenších podnikateľov, ktorých je na našom trhu najviac. Väčšina z nich nemá na vybavovanie nadbytočnej administratívy ľudí ani prostriedky. Mnohokrát sa totiž jedná o živnostníkov a firmy s jedným človekom,“ povedal Heger s tým, že napríklad v zahraničí sú spomínané skupiny podnikateľov od takejto byrokracie oslobodené.
Podľa E. Hegera je tiež zvláštne, že pred časom ministri verejne vyhlásili vojnu byrokracii, no zároveň zavádzajú opatrenia, ktoré byrokraciu výrazne zvyšujú. Ministerstvo taktiež avizovalo kontroly v jednotlivých predajniach. „Za nezaregistrovanie hrozia veľké pokuty, pre malých a stredných podnikateľov môžu byť tieto pokuty doslova likvidačné. Táto vyhláška bola šitá horúcou ihlou, nebolo žiadne prechodné obdobie, čo nie je dobré. Nemôžeme dobehnúť za jeden rok to, čo v zahraničí budovali desaťročia,“ vyjadril sa Eduard Heger.
Tieňový minister životného prostredia Ján Budaj upozornil, že na Slovensku až 76 percent odpadu smeruje na skládky, čo je najviac v EÚ. „Deje sa tak napriek tomu, že je to množstvo, ktoré by sa dalo využívať. Až tri štvrtiny odpadu vyvážame na skládky. Sme tak na prvom mieste v rámci krajín V4, ale aj v Európskej únii“ uviedol Budaj, podľa ktorého celá problematika siaha až k výrobcom. „Jediné, čo sa vládnym zákonom zmenilo je to, že podnikateľom pribudla povinná administratíva, ktorá je hlavne pre malých podnikateľov iracionálnou záťažou,“ dodal Budaj a predstavil praktické riešenie, ktorým je napríklad balenie tovaru do textilných tašiek, ktoré sa dajú využiť viacnásobne.
Textilnú ekologickú tašku s logom FICO CHRÁNI ZLODEJOV si môžete zadarmo objednať na webovej stránke olano2020.web-development.sk.