Všetci traja najvyšší ústavní činitelia pochybili

Predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) považujú Pellegriniho cestu do Ruska a Dankovu návštevu Bieloruska za pokus o odklon smerovania zahraničnej politiky SR. Premiérove zlyhanie mal podľa Obyčajných napraviť prezident SR Andrej Kiska, no neurobil tak.

V otázke zahraničnej politickej orientácie Slovenska podľa tieňového ministra obrany za OĽANO Jaroslava Naďa pochybil najmä premiér Peter Pellegrini, ktorý si namiesto osláv 75. výročia vylodenia v Normandii išiel urobiť predvolebnú „selfie“ s Putinom do Ruska. „V čase, kedy sme mali jasne ukázať, aká je zahraničná politika Slovenska, premiér ide do Ruska a predseda parlamentu do Bieloruska,“ uviedol J. Naď a pokračoval: „Keď už urobil Pellegrini takúto zásadnú chybu, mal ju napraviť prezident Andrej Kiska. No neurobil tak. Všetci traja najvyšší činitelia urobili chybu, a teraz vyzeráme veľmi zle,” vyjadril sa Naď s tým, že to bude mať dosah na renomé Slovenska v zahraničí.

Podľa poslanca NR SR za OĽANO Jána Budaja posledné udalosti spochybňujú smerovanie zahraničnej politiky Slovenskej republiky, ktoré bolo nastavené po Novembri 1989. „S trpkosťou som musel sledovať, ako Ruská federácia začína spochybňovať fakt, že v roku 1968 došlo k okupácii. Včera som musel s trpkosťou sledovať, ako naša krajina, ako jediná spomedzi 16 pozvaných štátov, nemala zastúpenie v podobe predsedu a ani podpredsedu parlamentu na oslavách 30. výročia pádu totalitarizmu,“ uviedol Ján Budaj, ktorý sa osláv začiatku parlamentarizmu v Poľsku zúčastnil ako pozvaný disident.

Slovenskú republiku mal v Poľsku reprezentovať predseda NR SR Andrej Danko, ktorý, na prekvapenie organizátorov, odriekol účasť na poslednú chvíľu, a uprednostnil návštevu Bieloruska. „Je pre mňa veľkým sklamaním, že pán Danko vôbec nepochopil význam tohto podujatia. Bolo to dôležité stretnutie, gesto a symbol úcty k parlamentarizmu a demokracii,“ povedal Budaj a pokračoval: „Namiesto toho však z Dankovej strany prišlo k inému signálu. Navštívil nomenklatúrny káder Komunistickej strany Sovietskeho zväzu – pána Lukašenka, ktorý je prakticky jediným pozostatkom čelného predstaviteľa Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, ktorý sa udržal pri moci. Aký signál teda SR vyslala v tento dôležitý deň? Silný signál odklonenia od západu a priklonenie sa k bývalým štruktúram Sovietskeho zväzu. Som pobúrený a odmietam mlčať pri takomto signále,“ dodal Budaj.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program