Vyhlásenie podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej k mimoriadnej schôdzi

Poslanci vládnej strany SMER dnes opäť ukázali „skutočný záujem“ o témy školstva a zdravotníctva najmä výborným marketingom. Na parlamentný balkón dnes nehorázne naviezol dôchodcov, ktorí mu mali vyjadrovať podporu. Sestry a učiteľov chcel mať mimo kamier! Je jasné, že sa mu nepáčia ľudia, ktorí ho kritizujú. U každého pohár trpezlivosti však raz pretečie a je pochopiteľné, že učitelia štrajkujú zdravotné sestry vyjadrili nespokojnosť, keďže nemôžu štrajkovať výpoveďami. Ako inak majú upozorniť na svoju skutočne dlho trvajúcu situáciu, ale i na situáciu v celých rezortoch? Veď už roky upozorňujú na problémy v systéme ale nik ich nebral vážne! SMER mal ideálnu šancu urobiť veľké systémové zmeny v školstve a zdravotníctve. Dnes vidíme výsledok nekonania. Minister Draxler sa vyhovára, že v takom prostredí, kde musí stále niečo vysvetľovať sa pracovať nedá a minister Čislák síce vypočítaval ako všetko vylepšil a urobil, len výsledky nie sú viditeľné ani pre pacientov ani pre sestry, kvôli ktorým bola schôdza zvolaná.

Učitelia vychovávajú našu budúcu generáciu, no financovanie v oblasti vzdelávania je najnižšie z krajín V4. A rozpočet nášho celého ministerstva školstva vystačí na fungovanie jednej kvalitnej univerzity v zahraničí na necelý rok. To nám skutočne nezáleží ako bude Slovensko vyzerať? V prípade zdravotníctva je to presne naopak, tam dávame viac ako okolité krajiny, len s oveľa nižšou efektivitou. Peniaze sa strácajú a najhoršie je, že je verejným tajomstvom kde! Do vrecká oligarchov SMER-u! Pokoriť, zosmiešniť a zastrašiť. To je spôsob riešenia problémov nespokojných zamestnancov ministrami vládnej strany.

Ale je nutné poukázať aj na ďalšiu nespokojnú skupinu, ktorou sú neverejní poskytovatelia sociálnych služieb. Tí sú tiež svedkami veľkých nespravodlivostí, čudných prerozdeľovaní peňazí v systéme a sociálny pracovníci musia pracovať za mizerné platy. Ale keďže ich je oveľa menej a nemá ich kto nahradiť v starostlivosti napríklad o odkázaných seniorov, snažia sa aspoň občasnými protestmi upozorňovať na problémy. Myslím si, že ich možno pripočítať k profesiám, ktorých nespokojnosť stále rastie.

Aj keď bolo jasné, že legislatívu na tejto mimoriadnej schôdzi nezmeníme, podľa mňa má zmysel neustále opakovať aké množstvá peňazí odišli zo systému na pochybné kšefty a pomenovávať kam sme tieto dve oblasti za ďalšie 4 roky Ficovlády dostali! Prijaté uznesenie plné všeobecných fráz bez akýchkoľvek časových ohraničení a presnejších rámcov vnímam ako ďalší výsmech učiteľom a sestrám.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program