Výva Ficovi: Okamžite zabezpečte podmienky pre transparentný nákup transportérov pre armádu

Poslanci hnutia OĽANO Richard Vašečka a Eduard Heger žiadajú premiéra Roberta Fica, aby sa okamžite zabezpečil podmienky pre transparentný nákup transportérov pre armádu. Ukazuje sa totiž, že nominanti SNS na ministerstve obrany hľadajú spôsob, ako by pri nákupe za 1,2 miliardy eur (!) mohli obísť štandartné verejné obstarávanie. Vašečka s Hegerom zároveň ponúkli aj riešenie, ako by mal prebiehať výberový proces a kto by mal byť členom výberovej komisie.

Už v minulosti sa pri zapezpečovaní výzbroje a výstroje pre armádu ukázalo mnoho podozrení – pri vysokým sumách rastie pokušenie rôznych špekulantov, ktorí cítia možnosť dostať sa k províziám,“ tvrdí Richard Vašečka.

Podľa neho Slovensko nemá prírodné zdroje ako ropa, takže na takúto obrovskú sumu sa jednoducho musia poskladať pracujúci ľudia. Vyzývame Fica, aby mal úctu k pracujúcim a k ozbrojeným zložkám, a aby v tejto veci konal. Sú to verejné zdroje a tak s nimi musíme aj narábať, hospodáriť. Za takéto peniaze by sme vedeli dostavať kompletný obchvat Prešova alebo diaľnicu Turany – Ivachnová. Prípadne by sme mohli na 7 rokov zdvihnúť platy učiteľov o 100 eur mesačne alebo dať dôchodcom vianočný príspevok 1000 eur. Celkovo je to dvakrát viac peňazí ako pri kauze eurofondov na vedu a výskum, kvôli ktorej padol minister Plavčan.“

Vašečka tiež poznamenal, že zástupcovia hnutia OĽANO už kontaktovali ministra obrany, aby mu predstavili najlepšie riešenie.

Podľa poslanca Eduarda Hegera vyzbrojovanie predstavuje vynakladanie verejných zdrojov, preto musí byť realizované transparentne, účelne a adresne. “Ide o historický nákup, suma je vyššia ako je ročný rozpočet na obranu. A keďže ministerstvo je v područí SNS, ktorá ku spreneverám nikdy nemala ďaleko, hrozí riziko, že peniaze nebudú využité tak ako majú byť.”

Heger tvrdí, že vo verejnej súťaži treba najskôr vytipovať viacero dodávateľov na trhu. Následne musí prebehnúť verejné vypočutie – takýto postup sa osvedčil aj v Českej republike či v Litve. „Kľúčovou bude výberová komisia, v ktorej budú mať zastúpenie štyri zložky: ozborejné sily SR – náčelník generálneho štábu a veliteľ ozbrojených síl; ministerstvo obrany – GR sekcie modernizácie a infraštruktúry; výbor NR SR – zástupca koalície aj opozície; nezávislí odborníci – bývalý náčelník gen. štábu, bezpečnostný analytik a zástupcovia mimovládneho sektora,” uzavrel E. Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program