Výzva Ficovi a Bugárovi: V záujme Slovenska sa prestaňte handrkovať a nedovoľte SNS ďalej likvidovať vedu a školstvo

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová a Eduard Heger dnes v záujme našej krajiny vyzvali Roberta Fica a Bélu Bugára, aby sa nehandrkovali, ale riešili problémy, ktoré sú pre Slovensko životne dôležité, a aby nedovolili strane SNS ďalej likvidovať slovenskú vedu a školstvo.

Sme zhrození z toho, že už viac ako mesiac nikoho z vládnej koalície nezaujíma, čo bude s eurofondami na vedu a výskum. Od žiadneho ministra sme nepočuli návrhy nariešení alebo návrhy na zmeny, ktoré je potrebné urobiť na ministerstve a v podriadených organizáciách,“ tvrdí V. Remišová. „Jediné riešenia sme priniesli my, hoci je to v prvom rade úloha vlády upratať zhnitý systém v eurofondoch a chaos, ktorý tu vláda narobila. Namiesto toho počúvame, že za tento škandál nie je vlastne zodpovedný nikto. Minister Plavčan sa vyhovára na ex-ministra Draxlera, exminister Draxler hovorí o korupcii za Plavčana, vicepremiér Pellegrini, ktorý koordinuje eurofondy, zase obviňuje Plavčana, že naschvál vypísal výzvy o deň skôr, aby ich nemohol jeho úrad skontrolovať. SNS hovorí, že to vlastne Smer kradne eurofondy na vedu a výskum cez nastrčené firmy a celá diskusia je o tom, kto tie eurofondy kradne viac, či SNS alebo Smer. Z toho celého má občan dojem, že jediným dôvodom, prečo sa Andrej Danko hodil o zem je to, že SNS si nestihla alebo nemohla uchmatnúť z koláča taký kus, ako by chcela, alebo že Andrej Danko nemôže zniesť, že prichytený bol on a nie niekto iný.“

Namiesto toho, aby vláda riešila obrovský problém, ktorý tu máme, handrkujú sa ako baby na trhu. Vláda si neuvedomuje rozsah problému, ktorý spôsobila. Ide o viac ako pol miliardy eur, je to 5x viac ako sa malo ukradnúť v nástenkovom tendri.

Celý problém sa nevyrieši tým, že vymenia jednu bábku na ministerstve školstva za druhú v rukách neschopného Andreja Danka,“ pokračuje Veronika Remišová. Podľa nej tu vôbec nejde o ministra. Európska komisia nás upozorňuje na veľké pochybenia v zložitých procesoch hodnotenia a výberu projektov. Tieto chyby sa nedajú opraviť zo dňa na deň, náprava, ktorú od nás požaduje Európska komisia, nejaký čas potrvá. „A túto nápravu môžu urobiť len ľudia, ktorým skutočne záleží na očistení celého systému od korupcie, nie ľudia, ktorí sa na korupcii podieľajú a korupčné podhubie vytvorili. Ale namiesto činov sa vládna koalícia škriepi a vláda za mesiac so škandálom s eurofondmi neurobila vôbec nič.“

Remišová tiež upozornila, že v konečnom dôsledku pri systéme, aký vláda nastavila v operačnom programe Výskum a inovácie, problém nemusí skončiť len pri pol miliarde eur. Je tu ďalšia miliarda, ktorú spoločne s ministerstvom školstva riadi a rozdeľuje ministerstvo hospodárstva a niektoré médiá už poukázali aj na problémy v týchto výzvach, v ktorých sa tiež dá pochybovať o tom, či peniaze skutočne boli pridelené na inováciu firiem. „Aj pri týchto výzvach máme pochybnosti, či ich hodnotili ľudia, ktorí sú odborníkmi v danej oblasti, a preto sa budeme venovať aj týmto výzvam.“

Nečinnosť vlády pri riešení problémov môže prerásť do toho, že ak neurobíme nápravu, nebudeme môcť čerpať celý operačný program Výskum a inovácie, čo je spolu viac ako dve miliardy eur. „Bola by to obrovská strata pre Slovensko a to len preto, že vládne strany sa hádajú, kto kradne viac, prípadne chcú viac teplých miestečiek v štátne správe pre svojich funkcionárov, ako to včera bez hanby potvrdil podpredseda SNS,“ poznamenala V. Remišová.

Podľa poslanca Eduarda Hegera sme včera videli v priamom prenose návod ako sa prekrýva jedna z najväčších káuz v histórií Slovenska. „Teraz je však potrebné sa vrátiť k práci a nie nechať kauzu odloženú v poličke. Namiesto toho si tu však vládne strany vybavujú vzájomné účty a pri zápale boja si ani nevšimli, že hnutie OĽANO im prinieslo sériu konkrétnych riešení, ako odstránime problémy, na ktoré nás Európska komisia upozorňuje vo svojom liste. Toto má byť záujem o problémy ľudí? Akých ľudí? Možno tak záujmy mecenášov koaličných strán!“ upozorňuje E. Heger.

Teraz si lídri koaličných strán zobrali tri dni pauzy. Podľa Hegera toto nie je zodpovedné vládnutie, toto nie je stabilná vlády kontinuity a pokroku, ale je to skôr vzájomné vydieranie. „Problémom však nie sú ich vzájomné škriepky, ale sprenevera eurofondov, a riešenie očakáva nielen celý národ i celá Európa. Vláda však len ukazuje ako sa vie hádať – toto je vizitka našej koalície. Páni Fico, Danko a Bugár, vy nie ste dobrá alternatíva pre Slovensko, opak je pravdou, vaše vládnutie je sprevádzané jednou kauzou za druhou, a aj touto kauzu robíte hanbu Slovensku. O to viac, že tieto eurofondy sa týkajú kľúčového odvetvia vedy a výskumu, ktoré môžu dať Slovensku novú, úspešnú budúcnosť,“ dodal E. Heger.

Čas beží a každým dňom sa zmenšuje šanca, že tieto obrovské peniaze z eurofondov budeme vedieť zmysluplne využiť. „Minister Plavčan nám na moju žiadosť poslal informáciu, koľko minuli z operačného programu na vedu a inovácie. Za 4 roky ministerstvo bolo schopné minúť 1,4 %! A ešte otázka je, ako ich minuli. Čo iné ako toto je dôkaz o katastrofálnej neschopnosti vlády zmysluplne investovať peniaze, ktoré máme k dispozícii, neschopnosti vlády spravovať Slovensko a rozvíjať ho,“ pokračuje Veronika Remišová.

Hnutie OĽANO preto opätovne vyzýva Roberta Fica a Bélu Bugára, aby v záujme Slovenska nedovolili Slovenskej národnej strane ďalej likvidovať slovenskú vedu a školstvo. „Andrejovi Dankovi ide aj pri tejto kríze o kšefty a teplé miesta pre svojich straníckych funkcionárov. Vzdelanie našich detí a lepšia práca pre našich ľudí, ktorú prináša výskum a inovácie, sú životným záujmom Slovenska a nemôžeme s nimi hazardovať,“ uzavrela V. Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program