Z elitného bojovníka proti korupcii sa stal poštár

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Ján Marosz a Gábor Grendel sa dnes na tlačovej konferencii pred Úradom vlády vyjadrili k odpovedi riaditeľa odboru prevencie korupcie Petra Kovaříka na podnety, ktoré poslanci OĽANO-NOVA podali na začiatku júna.

Prvý podnet sa týkal kšeftov so štátnymi nehnuteľnosťami, druhý podnet pre pána Kovaříka sa zaoberal podozreniami z nekonania a zneužívania Kriminálneho úradu finančnej polície, a tretí podnet sa týkal premiéra Fica a komplexu Bonaparte.

Poslanec Grendel uviedol, že Robert Fico boj proti korupcii iba predstiera. Dôkazom je podľa neho odpoveď p. Kovaříka na spomínané podnety. „Novému šéfovi odboru sme chceli dať šancu, chceli sme ho otestovať a priniesli sme mu tri konkrétne podnety. Avizovali sme však, že s najväčšou pravdepodobnosťou tieto podnety skočia na polícii, alebo na prokuratúre, pretože pán Kovařík nemá kompetencie vyšetrovať korupčné prípady. Stalo sa presne to, čo sme avizovali pred necelým mesiacom, keď mali Fico s Kovaříkom pompéznu tlačovku,“ reagoval G. Grendel na vyjadrenie Kovaříka, ktorý v odpovedi na podané podnety odstúpil podania Národnej kriminálnej agentúre.

Podľa Grendela nie je problém v boji proti korupcii s prevenciou, ani s nastavením legislatívy, ale v jednotlivých ľuďoch na rôznych pozíciách. „Problémom sú konkrétni ľudia, konkrétne politické prepojenia, konkrétni vyšetrovatelia, konkrétni prokurátori, prípadne konkrétni sudcovia, ktorí robia všetko pre to, aby boli politické kauzy zametené pod koberec,“ dodal Gábor Grendel s poznámkou, že odpoveď Kovaříka tento fakt potvrdzuje.

„Zo špičkového bojovníka proti korupcii je z môjho pohľadu poštár, ktorý len dáva podnety Kaliňákovej NAKA a Kaliňákovej polícii,“ povedal poslanec Marosz, podľa ktorého sa s korupciou na Slovensku točíme v kruhu a korupcia na najvyšších miestach je zabetónovaná.

„Vyvoláva to vo mne obovský pocit frustrácie. Ja sám som bol aktívnym bojovníkom proti korupcii a tiež som robil prednášky o korupcii na stredných školách. Pokiaľ nikto nevytiahne tzv. prvú tehličku z tohoto zabetónovaného korupčného systému, tak sa nič neudeje. A náš premiér spolu so svojim skorumpovaným ministrom vnútra robia všetko pre to, aby sa nič neudialo,“ uviedol s tým, že Robert Fico, aj napriek prísľubu, že sa vysťahuje, celých 103 dní po obvinení Bašternáka z daňových podvodov ešte stále býva v komplexe Bonaparte. Taktiež spomenul nevýhodné zámeny pozemkov ministra vnútra Roberta Kaliňáka a zneužívanie kriminálneho úradu finančnej správy, ktorá nevidela pochybenia pri spoločnosti Dúha.

„Je nám veľmi ľúto, že boj proti korupcii na Slovensku je iba predstieraný. Vyzývam všetkých ľudí, aby boli aktívni, zapájali sa do diskusií o korupcii, a aby veci, ktoré sa dejú v ich okolí, nenechávali tak,“ povedal Ján Marosz a dodal, že len takýmto spôsobom ľudia získajú štát opäť do vlastných rúk.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program