Zákon o hmotnej zodpovednosti politikov opäť predložíme

Národná rada SR v stredu neposunula do druhého čítania návrh novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci z dielne poslancov OĽANO.

Predkladateľ návrhu poslanec Jozef Pročko (OĽANO) prízvukuje, že návrh na zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov je želaním občanov a po dvoch rokoch blokovania ho konečne mohli predložiť. „Predložili sme rovnakú verziu návrhu zákona, ktorý sme predložili v roku 2016 a naši kolegovia zo SaS ho vtedy podporili. Avšak sme veľmi sklamaní, že ani jeden z nich za to včera nehlasoval, napriek tomu, že to rovnako voličom sľúbili. Všetci z poslaneckého klubu OĽANO podporujú myšlienku hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov,“ povedal Pročko.

Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) rovnako vyjadruje sklamanie z výsledku hlasovania a avizuje, že hnutie po uplynutí zákonnej lehoty 6 mesiacov predloží nový návrh zavádzajúci hmotnú zodpovednosť spolu s antikorupčnou žalobou. Upozorňuje, že tieto ustanovenia sú súčasťou vládneho programu, za ktorý zahlasovalo 89 vtedajších koaličných poslancov, vrátane klubu SaS. „V novom návrhu presnejšie zadefinujeme hrubú nedbanlivosť a vyriešime otázku poistenia verejných činiteľov. Pri rôznych typoch kolektívneho rozhodovania rovnako zadefinujeme potrebné výnimky. Veríme, že všetci tí, ktorí v minulosti hlasovali za zákon o hmotnej zodpovednosti, novú verziu podporia a prestanú si výmýšľať výhovorky. Mali by si vstúpiť do svedomia,” zhodnotil Vetrák.

„Pred voľbami sme sa v ankete Rozhodni.to občanov pýtali na ich priority. Otázka zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov bola v hlasovaní najúspešnejšia a dostala desiatky tisíc hlasov. Občania jednoznačne súhlasia s tým, aby politici pri výkone verejnej moci niesli hmotnú zodpovednosť, keď urobia niečo nekalé. Veľmi ma mrzí, že kolegovia zo SaS nepodporili zavedenie hmotnej zodpovednosti, aj keď za rovnaký zákon zahlasovali pred 6 rokmi. Ich zdôvodnenie je smiešne no zároveň smutné – ‘vtedy nebola šanca, že to prejde’. Je smutné, že sa SaS k tomu takto stavia. Ďakujem kolegom, že v boji za presadenie tejto vážnej zmeny budú bojovať naďalej a podložia ešte lepší návrh. Som zvedavý, či sa svedomie niektorých poslancov zobudí,” uzavrel líder OĽANO Igor Matovič.

Pozrite si krátke video z rozpravy k predmetnému návrhu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program