Zákon SNS uškodí hlavne najchudobnejším občanom

Návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý do parlamentu predkladajú poslanci Slovenskej národnej strany je neodborný, nebezpečný a škodlivý pre najslabšie vrstvy občanov. Tvrdia to predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

Slovenská národná strana chce zaviesť novú daň z obratu obchodných reťazcov. „Je to škodlivý návrh a odmietame ho. Spôsobí rast cien všetkých produktov v reťazcoch, vrátane potravín, čo pocítia najmä ľudia s nízkym príjmom,“ pokračoval Heger. Návrh označil za antisociálny.

Podľa experta OĽANO na ekonomiku a podnikanie Petra Kremského zákon zavádza úplne novú daň vo výške 2,5 %. „Špeciálny odvod pre reťazce by najviac poškodil ekonomicky najslabších ľudí, ktorí vynakladajú najväčšiu časť peňazí na potraviny a predmety dennej spotreby,“ povedal Kremský, podľa ktorého nejde o prvú dodatočnú daň, ktorú vládna koalícia zaviedla. „Platia sa odvody z poistenia, bankových služieb, energetických firiem, či telekomunikácií. To všetko možno obmedziť, no potraviny sú základnou potrebou, takže sa dosahom tejto dane ťažko vyhnúť,“ uviedol.

Zákon SNS bude mať podľa E. Hegera negatívny dopad na slovenské firmy. „Reťazce budú tlačiť svoje nákupné ceny dole, čo môže znížiť podiel slovenských výrobkov v nich,“ tvrdí Heger. „Výsledkom nového zákona môže byť aj to, že reťazce zavrú predajne v menších mestách alebo obmedzia predaj večer a cez víkend,“ pokračoval.

Ďalšou hrozbou je, že ľudia začnú viac nakupovať v zahraničí alebo na trhoviskách. „Menej regulované trhy sú miestom s najväčšími daňovými únikmi,“ upozornil Heger.

Podozrivý je podľa Hegera nielen motív, ale aj využitie peňazí z novej dane v špeciálnom fonde. „Ten by mala spravovať ministerka pôdohospodárstva G. Matečná, známa tým, že trpela zneužívanie eurodotácií pre farmárov na Slovenskom pozemkovom fonde. Teraz jej SNS chce dať do rúk ďalších 150 miliónov eur, ktoré vytiahne z vreciek rodín, dôchodcov a invalidov, aby ich rozdala spriazneným podnikateľom,“ pýta sa Heger.

OĽANO s novou daňou nesúhlasí. Ponúka systémové riešenia pre podnikanie. Patrí medzi ne napríklad zjednodušenie podnikania pre malé a stredné firmy, podpora pestovania zeleniny, ovocia, tradičných plodín, transparentný systém dotácií do pôdohospodárstva, podpora systémov miestneho predaja, zmenšenie byrokracie pri predaji z dvora, jednoduchšie zamestnávanie v pôdohospodárstve či v potravinárstve.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program