Zaradenie nebezpečných drog na kontrolný zoznam je obrovský úspech

V Národnej rade bol všetkými hlasmi prítomných poslancov prijatý pozmeňujúci návrh Mareka Krajčího (OĽANO), ktorým boli doplnené nové, veľmi nebezpečné, syntetické drogy cyklopropylfentanyl a metoxyacetylfentanyl do zoznamu kontrolovaných látok. Vďaka tomu sa umožňujú trestnoprávne dôsledky za výrobu, distribúciu a prechovávanie spomínaných drog.

“Doplniť tieto ľahko dostupné, syntetické náhrady heroínu na zoznam zakázaných omamných látok čo najskôr, bolo pre ľudí v našej krajine nevyhnutné. Vďaka ich vysokej účinnosti bolo v EÚ za pol roka evidovaných 90 úmrtí u ľudí vystavených ich pôsobeniu. Intoxikovať sa môžu aj náhodne exponovaní rodinní príslušníci, poštoví doručovatelia alebo väzenskí pracovníci, nakoľko látky sú toxické už na dotyk.” poznamenal tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí, ktorý predložil svoj pozmeňujúci návrh len dva dni po tom, ako o zákaze nových syntetických drog v celej EÚ hlasoval aj Európsky parlament.

„Tento návrh v Európskom parlamente podal náš kolega, europoslanec Branislav Škripek.“ vyjadrila spokojnosť predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a poslankyňa za OĽANO Anna Verešová, ktorá považuje prijatie tohto pozmeňujúce návrhu za obrovský úspech. „Tieto dve syntetické látky ohrozujú najmä mladistvých. Preto som veľmi rada, že sme sa v tejto veci dokázali spojiť. Je to obrovský úspech,“ dodala Verešová.

Aj europoslanec za OĽANO Branislav Škripek ocenil spoločný postup a flexibilitu slovenského parlamentu. „Chcem sa poďakovať poslancom koalície a opozície ako aj ministerstvu zdravotníctva, že sa zhodli v tejto dôležitej chvíli. Sme asi prvou krajinou, ktorá tak flexibilne konala. Veď len v utorok prešla moja správa hlasovaním v EP a do 50 hodín sú obe látky zakázané našou Národnou radou,“ uzavrel Škripek.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program