Zastropovaním dôchodkov chce Fico vystaviť Slovensku expresný lístok do Grécka
Poslanci NR SR budú na najbližšej schôdzi hlasovať o návrhu ústavného zákona na zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na následky prípadného schválenia ústavného zákona z dielne Smeru, ktoré budú v najbližších 50-tich rokoch podľa odborníkov predstavovať až 138 miliárd eur.
Ak Národná rada schváli zastropovanie veku odchodu do dôchodku, verejné financie budú v najbližších 50-tich rokoch zaťažené o ďalších 138 miliárd eur. Povedal to dnes na tlačovej konferencii predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, podľa ktorého by tak verejný dlh SR narástol zo súčasných 42 na 180 miliárd eur. „Inak povedané, Robert Fico nás ide zajtra expresom vydať na grécku cestu a myslí si, že mu pri tom budeme asistovať,“ uviedol predseda Obyčajných Igor Matovič.
OĽANO pred časom prišlo s návrhom, aby sa každý človek po odpracovaní 40-tich rokov mohol slobodne rozhodnúť, či pôjde do dôchodku, alebo bude ďalej pracovať. Hnutie minulý týždeň zorganizovalo najväčšiu odbornú konferenciu o dôchodkoch za účasti odborníkov, zamestnávateľov, zástupcov odborov aj predstaviteľov širokého spektra politických strán. Návrhy Smeru a OĽANO porovnala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá vypočítala, že návrh OĽANO má výrazne nižší vplyv na udržateľnosť verejných financií. „V porovnaní s návrhom Roberta Fica je návrh OĽANO 14-krát lacnejší a želá si ho aj väčšina voličov všetkých politických strán, ktoré v súčasnosti deklarujú podporu zastropovania veku odchodu do dôchodku,“ odvolal sa Matovič na výsledky prieskumu agentúry Focus. „Ľudia si prajú naše riešenie, ktoré je dramaticky zodpovednejšie, lacnejšie a reálne pomáha ľuďom, ktorí sú objektívne zodratí v práci. My, na rozdiel od Smeru, vidíme rozdiel medzi človekom, ktorý odpracoval 15, a medzi tým, ktorý odpracoval 40 rokov,“ pokračoval Matovič.
Podľa prieskumu agentúry Focus si návrh OĽANO želá 58% ľudí, pričom za návrh Smeru je len 24% opýtaných. Návrh OĽANO si praje 62% voličov Smeru, 59% voličov SNS, 66% voličov Mostu – Híd, 54% voličov Sme Rodina a 65% voličov ĽSNS. Za návrh Smeru je len 25% jeho voličov, 26% voličov SNS, 26% voličov Mostu – Híd, 24% voličov Sme Rodina a 21% voličov ĽSNS.
„Vyzývame strany Smer, SNS, Sme Rodina a ĽSNS, ktoré verejne deklarujú podporu zastropovania veku odchodu do dôchodku, aby nerobili niečo, čo je v rozpore s názorom ich voličov. Chceme, aby svoje rozhodnutie prehodnotili,“ povedal Igor Matovič a dodal: „Ficov návrh má priamy a výrazne negatívny vplyv aj na výšku dôchodkov.“
Tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger pripomenul, že hnutie OĽANO pri svojich riešeniach dbá na to, aby boli spravodlivé a zároveň zodpovedné. „Rovnako sme pristupovali aj k organizácii odbornej konferencie o dôchodkoch, preto sme na ňu zavolali odborníkov, ktorí vedia reálne vypočítať, na čo v skutočnosti máme. Na konci dňa sa totiž vždy budeme môcť prikryť len takou perinou, na akú máme,“ vyjadril sa Heger s tým, že Robert Fico prichádza po nesplnenom sľube s dokončením diaľnic do roku 2010 s ďalším nesplniteľným sľubom. „Naďalej sme otvorení diskusiám s politickými predstaviteľmi, odborármi a odborníkmi na túto tému, aby sme dospeli k takému riešeniu, ktoré bude pre ľudí najlepšie,“ uzavrel Eduard Heger.