Zdravotné sestry na Slovensku skutočne chýbajú. Ministerka robí nesystémové kroky
Poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Elena Červeňáková upozornila, že vláda v programovom vyhlásení síce opakovane deklarovala, že pacient je pre ňu na prvom mieste a zdravotníci by mali byť spravodlivo a transparentne odmeňovaní, no nedostatok sestier až doteraz vytrvalo popierala. „V programovom vyhlásení vlády sa tiež píše, že by mali mať adekvátne podmienky pre prípravu, ako aj samotný výkon svojho povolania. Ako je teda možné, že vláda doposiaľ vytrvalo popierala a bagatelizovala akútny nedostatok sestier a nie veľmi dobré pracovné podmienky na Slovensku?,“ pýta sa Červeňáková.
To, že nedostatok sestier je reálnym a vážnym problémom, sa v súčasnosti potvrdzuje pri riešení situácie v Národnom onkologickom ústave. Ústav potvrdil problém chýbajúcich sestier, pričom odídených lekárov nahradiť dokázal. „Je zarážajúce, že ministerka zdravotníctva pristupuje ku kontroverznému návrhu, ako riešiť nedostatok sestier v tomto ústave, cestou ich „zapožičania“ z Univerzitnej nemocnice v Bratislave, pričom aj toto zariadenie dlhodobo bojuje s ich nedostatkom,“ upozornila E. Červeňáková, podľa ktorej si ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská od tejto pomoci sľubuje zníženie čakacích lehôt na operácie. „Neteší ma, že pani ministerka až na základe vyhrotenej situácie v Národnom onkologickom ústave prijala fakt, že sestier je skutočne málo. Pričom nik sa nepozastavuje nad tým, kto je za tento exodus sestier zodpovedný. Otázkou je, či desať percentné navýšenie miezd zo sociálneho balíka je pre ne dostatočnou motiváciou,“ vyjadrila sa poslankyňa Elena Červeňáková.
Aj tieto zásadné nedostatky majú podľa Červeňákovej za dôsledok to, že sestry opúšťajú slovenské zdravotníctvo a odchádzajú za prácou do zahraničia, kde sú adekvátne ohodnotené.„Nehovoriac o situácii vo vychovávaní nových pracovníkov v zdravotníckych profesiách, o ktoré už mladí ľudia stratili záujem,“ uzavrela poslankyňa.