Zrušenie koncesionárskych poplatkov

Poslanci OĽaNO- NOVA na tlačovej besede vyjadrili obavy z ohrozovania nezávislosti verejnoprávnych médií zo strany koaličných predstaviteľov a oznámili, že predkladajú vlastný návrh, ktorý zabezpečí skutočnú nezávislosť a pozdvihne natrvalo význam médií verejnej služby.

Poslanec Ján Budaj upozornil, že “čelíme útoku na verejnoprávnosť, ktorý zahájil predseda Danko. Jeho citát “nehrajme sa na verejnoprávnosť”, je poburujúci. Vyzývam vedenie RTVS a politické strany v NR SR, aby sa zasadili o otvorenú diskusiu, tak ako to bolo v roku 1989 v Štúdiu dialóg. Poďme hovoriť na čo nám RTVS je, na čo idú koncesionárske poplatky. Poďme sa rozprávať či chceme médium verejnej služby, ktoré je skutočne nezávislé a chceme zabrániť pánovi Dankovi aby ho netransformoval na médium straníckej služby.“

Podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jozef Viskupič je pobúrený z útokov kapitána Danka a premiéra Fica na verejnoprávnu RTVS. “Danko tvrdí, že chce zrušiť koncesionárske poplatky avšak keď bol návrh v parlamente, tak klub SNS sa zdržal a jediný kapitán Danko bol proti. Je to dôkaz toho, že kapitán Danko nemá víziu, keďže hlasuje proti diskusii a idei o novom financovaní RTVS.” Podľa zistení poslancov OĽaNO sú publicistické relácie RTVS s vyváženým zastúpením politických strán a útoky Roberta Fica, ktorý tvrdí, že RTVS je opozičné médium označili za klamstvo.

Jozef Viskupič tiež predstavil návrh zákona ako zabezpečiť pilier verejnej služby, ktorý dnes poslanci podali do NR SR. “Okrem voľby generálneho riaditeľa navrhujeme riešiť jasné a predvídateľné a dostatočné financovanie RTVS. Predložili sme návrh, aby koncesionárske poplatky (dnes ⅔ financovania RTVS) a “diabolská zmluva so štátom“ (⅓ financovania RTVS) boli zrušené. Navrhujeme stanoviť priamo v zákone podiel z HDP vo výške 0,15% čo zabezpečí jasnosť, predvídateľnosť pre manažment, transparentnosť a dostatočnosť financovania.” Zároveň Viskupič upozornil, že prostriedky zo štátneho rozpočtu sa tak priblížia k priemeru krajín EÚ vo financovaní verejnoprávnych médií.

Dodal, že návrh obsahuje aj valorizačný mechanizmus naviazania na rast respektíve pokles HDP. “Ekonomike sa dnes darí, preto je veľký predpoklad, že to bude znamenať v prípade schválenia tohto návrhu ďalšie dodatočné zdroje pre médiá verejnej služby.Zmení to pozíciu aj nového generálneho riaditeľa, ktorého budeme voliť a týmto mechanizmom by bol v slobodnejšej pozícií.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program