Zvýšenie platov učiteľov: Dá sa to aj hneď!

Poslanci hnutia OĽANO, ktorí dlhé roky boli učiteľmi, na dnešnom brífingu vyjadrili podporu školským zamestnancom, ktorí dnes štrajkujú za zvýšenie platov. Pripomenuli, že minister financií SR Igor Matovič už niekoľkokrát predkladal na rokovanie vlády návrh na 10 percentné zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Zároveň vyzvali stranu SaS, aby prestali nezmyselne vetovať zdroje na zvýšenie platov.

Podľa člena školského výboru NR SR Mareka Šefčíka (OĽANO) môžu byť platy učiteľov zvýšené ihneď. Keďže sa nejedná o jednorazovú pomoc, ale o trvalé, systematické zvýšenie platov, tieto výdavky musia byť podľa jeho slov pokryté dlhodobými zdrojmi, v rámci zodpovednosti k verejným financiam. „Ako prvý zdroj minister financií navrhuje solidárne zdanenie nadmerných ziskov regulovaných subjektov. Ďalej navrhuje zvýšenie spotrebných daní penalizujúcich negatívne externality, ktoré je súčasťou Programového vyhlásenia vlády (PVV), pod ktoré sa podpísala aj strana SaS. Vyzývame stranu SaS a ministra školstva, aby prestali vetovať zdroje, ktoré sú súčasťou PVV a môžu sa použiť na okamžité zvýšenie platov učiteľov. Ak táto obštrukcia neskončí, minister Gröhling sa stane prvým ministrom školstva na svete, ktorý blokuje zvýšenie platov učiteľov,“ povedal Šefčík.

Zvýšenie platov učiteľov je zároveň jedným z primárnych cieľov tejto vlády, zakotvený v PVV. „Dnes štrajkujú učitelia a ja ich požiadavkám rozumiem a považujem ich za oprávnené. Sama som dvadsať rokov v školstve pôsobila a viem, aký mimoriadne dôležitý prínos majú pedagógovia pre vývoj budúcej generácie. Naši poslanci sú pripravení okamžite podporiť akýkoľvek návrh, ktorý zlepší platové podmienky učiteľov a kvalitu vzdelávania,“ vyhlásila členka školského výboru NR SR Mária Šofranko (OĽANO).

„Je absurdné vetovať riešenia, na ktorých sme sa dohodli vo vládnom programe. Mňa prekvapuje, keď niekto hovorí, že nedajme rodinám a dajme učiteľom. My hovoríme dajme rodinám a dajme aj učiteľom. Zdaňme hazard, alkohol aj bohaté firmy. Mne to príde rozumné, solidárne a aj sociálne spravodlivé a hlavne je to riešenie, ktoré môžeme realizovať hneď. Ako predseda školského výboru vám garantujem, že akonáhle príde z vlády návrh na zvýšenie platov pracovníkov v školstve, odobrený ministrom financií, ktorý to musí mať prepočítané na výdavkovej a aj príjmovej stránke, sme okamžite pripravení tento návrh prijať, hoci aj v skrátenom legislatívnom konaní. Budeme so SaS tvrdo rokovať za to, aby sme zvýšenie platov vyriešili už v júni. Nejde nám o konflikt s SaS, ide nám o vyriešenie problému učiteľov,“ doplnil predseda školského výboru NR SR Richard Vašečka (OĽANO).

Záznam tlačového brífingu si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program