58,6 miliónov od Fica pre Babiša

Smer zmenil zákon tak, aby sa o peniazoch pre Duslo Šaľa vo vlastníctve Agrofertu Andreja Babiša nemohlo hovoriť verejne. Duslo Šaľa zároveň požiadalo slovenskú vládu o odpustenie dane z príjmov vo výške 58,6 milióna eur a minister hospodárstva to schválil.

Nové pravidlá schvaľovania dotácií pre investície platili od 1. mája 2014 na návrh poslanca Smeru Maroša Kondróta. Zmenu vniesol poslanec Kondrót do zákona o stimuloch kľučkou cez zákon o právach spotrebiteľa. Boli upravené tak, že investície nad 200 miliónov už nemusia prejsť verejným pripomienkovaním a nemusí ich schváliť vláda, stačí iba podpis ministra hospodárstva a súhlas Európskej komisie.

Duslo Šaľa podalo svoj investičný projekt 5 dní po tom, čo táto zmena vošla do platnosti. Bývalý minister hospodárstva Tomáš Malatinský ju schválil 26. júna.

Vláda dotáciu obhajovala zachovaním 800 pracovných miest v Šali a vytvorením niekoľkých desiatok ďalších a preverovala ju Európska komisia.

Robert Fico sa vďaka novele mohol vyhnúť tomu, aby musel vysvetľovať, prečo súhlasil s odpustením takmer 60 miliónov eur daní pre Duslo Šaľa Andreja Babiša a nebolo jasné, prečo by mala byť pomoc pre výrobu čpavku pre Slovensko výhodná. Doslova uviedol: „Nevidel som žiaden návrh, ktorý by bol vo vláde. Vyjadrím sa, keď bude vo vláde.“

Zdroj:
https://e.dennikn.sk/14237/ako-prisiel-babis-k-60-milionom-od-fica/?ref=inc

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko