Brhelova a Suchobova firma Allexis zarobila na Finančnej správe

Zákazku Finančnej správy vyhrala bez obstarávania firma blízka jej riaditeľovi.

Finančná správa odmieta zverejniť, kto a za koľko realizuje veľký projekt virtuálnej registračnej pokladnice. Môže ísť o milióny.

Nový systém je v réžii Finančnej správy a určite uľahčí život mnohým podnikateľom, ušetrí im náklady a sťaží to daňové podvody. Problém je však v tom, že Finančné riaditeľstvo sa rozhodlo, že virtuálnu pokladnicu bude realizovať v absolútne utajenom režime. Vďaka tomu finančníci úplne obišli verejné obstarávanie a mlčia aj o tom, koľko vlastne celá zákazka stojí a kto ju realizuje.
Plus 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že dodávateľom VRP je spoločnosť Allexis, ktorá je majetkovo i personálne prepojená na podnikateľa Michala Suchobu. Ten pritom priznáva, že už viac ako pätnásť rokov je osobným priateľom riaditeľa Finančného riaditeľstva SR Františka Imreczeho, pod ktorého celý projekt VRP patrí.
Podľa neho finančníci v tomto prípade použili zákonnú výnimku určenú na „extrémne prípady“, ktoré sa väčšinou vyskytujú v silových rezortoch pri nákupoch zbraní a podobne. „Je ťažko pochopiteľné, prečo by táto výnimka mala platiť pri takom bežnom nástroji, ako je virtuálna registračná pokladnica.“
2022 – Minister financií Igor Matovič upozornil na to, že bývalá vláda za aplikáciu na evidenciu tržieb zaplatila 15,4 milióna eur. V súčasnosti ju pritom samotná finančná správa podľa neho vyvinula za 28,3 tisíca eur.
„Príbeh sa v skratke volá Pelle, ďakujem,” povedal Matovič. Podľa neho ide o svedectvo bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, podľa ktorého si Peter Pellegrini vypýtal úplatok za to, že systém virtuálnej registračnej pokladne presadil do zákonov a podľa svedectva bol úplatok 150-tisíc eur.
„Za túto zlodejinu by mal niekto vyvodiť zodpovednosť,” povedal.

Zdroj:
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/financna-sprava-zatlka-dolezite-informacie-milionovej-zakazke.html?utm_source=Pluska-2014&utm_medium=produkt-box&utm_campaign=vb2014

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko