Čudné zmluvy v štátnej zdravotnej poisťovni za Foraia: Manipulovali s verejnými súťažami?!

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zjavne vytvárala zmanipulované verejné obstarávania.

Najnovšie vyplávali na povrch zmluvy, ktoré boli uzatvorené za jeho vedenia s firmou Construction Services. Tá vyhrala 15 obstarávaní v celkovej výške takmer 100-tisíc eur. V prevažnej väčšine prípadov súťažila s tými istými spoločnosťami, ktorým výzvy zasielala sama VšZP, a vyhrala so sumou tesne podliezajúcou predpokladanú hodnotu zákazky.

V súťažiach sa proti Construction Srevices objavovala vždy jedna z dvojice firiem STAVIT a CONCO, s. r. o. Zákazku vždy vyhrala práve Construction Services so sumou takmer rovnakou ako predpokladaná cena súťaže. Poisťovňa týmto uchádzačom posiela priamo výzvu na predkladanie ponúk – vraj na základe prieskumu trhu. Zaujímavý je jeden prípad, keď sa v súťaži ocitli aj iné firmy, ktoré sa o nej samé iniciatívne dozvedeli. Išlo o projektovú dokumentáciu k vybavovacej hale krajskej pobočky VšZP. Tradiční uchádzači STAVIT a Construction Srevices ponúkli tesne sumy tesne pod 15-tisíc eur.

Zmluvy s Construction Services a konateľom Danielom Bélom dohadoval riaditeľ sekcie prevádzky VšZP Mikuláš Marcinko. Osoby s rovnakými menami v minulosti spolupracovali vo firme Bellmark. V poisťovni nie sú známe žiadne vzťahy či ich prepojenia. Marcinko tam však už nepracuje. „Vzhľadom na to, že v jeho práci boli zistené nedostatky, bol jeho pracovný pomer s VšZP ukončený,“ dozvedeli sme sa.

Miroslav Beblavý zo Siete, ktorý upozornil na Foraiovu tetu Anku, si myslí, že zlyhalo vedenie štátnej poisťovne. „Táto kauza ukazuje, že vo VšZP sa kšeftuje na každej úrovni a žiadne euro z našich odvodov nie je príliš malé, aby sa nedalo zneužiť. Pána Foraia na poste generálneho riaditeľa vymenil člen toho istého manažérskeho tímu pán Vaďura, ktorý sám má za sebou viacero podozrivých obchodov, a nedošlo ani k žiadnej zmene v spôsobe riadenia,“ dodal Beblavý.

Zdroj:
https://www.cas.sk/clanok/339196/cudne-zmluvy-v-statnej-zdravotnej-poistovni-za-foraia-manipulovali-s-verejnymi-sutazami/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko