Eurofondy – korekcie za chyby štátu

Eurofondy

Finančné opravy projektov financovaných z eurofondov mali za posledných 14 rokov hodnotu takmer 1miliardu eur.

Až 2/3 finančných opráv, ktorých väčšinu musí štát zaplatiť z vlastného rozpočtu, majú pritom podľa Veroniky Remišovej na svedomí ministerstvá.

Krajina o peniaze z fondov EÚ prichádzala 2 spôsobmi.

1. je takzvaný dekomitment. Tomu čelí, keď v niektorom operačnom programe nestihne vyčerpať pridelené prostriedky v priebehu 1finančného roka. Slovensko takto v súčasnom (2015-20) programovom období prišlo už o 150mil.€. Najviac z nich v Operačnom programe Výskum a inovácie pod rezortom školstva.

“Kvôli Plavčanovi nám z eurofondov prepadlo 150mil. (veda-výskum) zodpovedný minister Plavčan(SNS) +býv.štát.tajomník Erik TOMÁŠ

aug.2017 J.Kuciak: “”Keď nastupoval nominant SNS Plavčan na post min.školstva, bola už vyhlásená eurofondová výzva na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier, pôsobiacich v jednej zo 4oblastí špecializácie… Išlo o automobilový priemysel a strojárstvo, spotrebnú elektroniku a elektrické prístroje, informačné a komunikačné produkty a služby, a výrobu a spracovanie železa a ocele. Plavčan však krátko po nástupe na MŠ výzvu zrušil s tým, že sa zmenili kritériá pre výber projektov. Už nemuselo ísť o projekt zo 4prioritných oblastí. Zapojiť sa mohli aj firmy uvažujúce o výskume v ďalších 6oblastiach… Okrem toho sa zmenili ešte 2veci: bodovací systém a súhrnné minimálne hodnotenie pre splnenie kritérií….najúspešnejším súkr.subjektom bola firma Preem, ktorá má dostať 6,4mil.€. Podala 1 projekt, no v ďalších dvoch figuruje ako partner iných spoločností. Aktuality.sk už v minulosti informovali , že firma Preem má blízko k spoločnosti Anext, ktorá bola spájaná s exministrom dopravy Počiatkom (Smer). Účtovníctvo firmy Preem viedol Počiatkov kamarát a nominant Branislav Kušík, ktorý sa dobre pozná aj s min.vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Preem sídli v rovnakom rodinnom dome ako firma Traco Systems, v ktorej má Kušík ako akcionár dlhé roky vplyv. Podľa zistení Aktuality.sk sú firmy Preem a Anext prepojené aj personálne. Kontaktnou osobou vlastníka domény spoločnosti Preem je Peter Krkoška, ktorý je zároveň manažérom spoločnosti Anext….””
https://www.aktuality.sk/clanok/514824/plavcanove-eurofondy-tiekli-blizko-smeru-sns-mostu-aj-bonaparte/


2. Suma cca 1miliarda eur, o ktorej informovala Remišová, sa týka tzv.finančných korekcií, alebo opráv. Ide o spôsob trestu, ak sa v eurofondovom projekte nájdu chyby – či už administratívne nezrovnalosti, alebo vedomé podvody. Peniaze, ktoré mali byť pôvodne hradené z eurofondov, musí prijímateľ zaplatiť zo svojho.
Absolútnym škandálom je to, že z tejto miliardy len pochybenia na strane štát.orgánov a ministerstiev stáli občanov 599mil.€, z ktorých veľká časť nebola v gom čase ešte zo strany ministerstiev zaplatená. Chyby teda neboli na strane malých žiadateľov a prijímateľov, ale na strane štátu, čo je neakceptovateľné.

Slovensku pritom podľa nej hrozil v tom čase nárast o ďalších 364mil.€ pre tzv.rizikové výdavky, ktoré sa ešte len vyhodnocujú.

Zdroj:
https://ekonomika.sme.sk/c/5581554/tunel-v-agenture-moze-vyjst-na-50-milionov.html
https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/remisova-chyby-statu-pripravili-slovensko-o-600-milionov-eur-z-europskych-fondov/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko