Fico dal zbytočnú dotáciu ľuďom z IBM

Všetci si dobre pamätáme výjazdové rokovania vlády, ktoré realizovala strana Smer – SD, kde navštevovala rôzne regióny Slovenska a kde sa vládni politici hrali na Ježiška a rozdávali peniaze pre mestá a obce a ich primátorov a starostov. Cieľom nebolo úprimne pomôcť regiónom, skôr išlo o získavanie si hlasov a upevňovania si tak mocenských pozícií v krajine.

Inak tomu nebolo ani v októbri 2013, kde sa vláda na výjazdovom rokovaní v Košiciach rozhodla rozdať 1,58 milióna eur pre spoločnosť IBM Slovensko. Mohlo by sa zdať, že skutočne išlo o podporu východoslovenského regiónu, avšak takáto úzkoprofilová pomoc jednak krivý trh, nakoľko je to pomoc len pre jednu jedinú firmu a ostatné ostávajú znevýhodnené a zároveň odôvodnenie tejto štedrej pomoci sa ukázalo ako neadekvátne. Pomoc od štátu mala byť za to, že IBM Slovensko vytvorí v priebehu troch rokov v Košiciach 150 nových pracovných miest. Vládny materiál, ktorý bol predložený ale vyplýva, že IBM mala v pláne pracovné miesta vytvoriť aj bez tejto pomoci štátu.
Pomoc s tvorbou pracovných miest sa teda vôbec nenaplnila, naopak zvrhla sa na navýšenie miezd pracovníkov súkromnej spoločnosti, ktorá tieto peniaze plánovala použiť. Už aj bez smeráckej pomoci mala byť hrubá mzda 2350 €, no vďaka ,,cielenej“ štátnej pomoci sa tak priemerný plat navýšil na sumu 2700 €. Napriek tomu, že prvotne túto pomoc odmietali ako minister vnútra Kaliňák a minister práce Richter, kde komunikovali, že podpora pre takto vysoké mzdy v Košickom kraji nie je primeraná, nepomohlo. A podľa štatistického úradu sa mzdy na podobných pozíciách sa pohybovali v tom čase okolo 1400 €.

Zároveň tento sociálnodemokratický návrh ani len nezaručoval, že na tieto miesta budú prijímaní slovenskí občania. Dvere ostali otvorené pre všetkých občanov.

Čo je však najcynickejšie na tomto návrhu je to, že v tomto čase prebiehala Robertovi Ficovi pred Úradom vlády SR trojdňová stanovačka zdravotných sestier bojujúcich za vyššie platy. Sociálnodemokratická strana Smer však priority štátu videla v dotovaní súkromnej obchodnej spoločnosti. Podobne ako Fico, túto iniciatívu zdravotných sestier videla aj vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smer – SD), ktorá sestrám odkázala, že väčšina zdravotných sestier má primeraná platy. “”Dovedna máme 35.000 sestier, z toho tretina je v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Tieto už dostávajú plat v intenciách zákona. Priemerná hrubá mzda je tu vyše 1000 eur,”” povedala.

Zdroj:
http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/sestry-musia-pockat-fico-dal-dotaciu-ludom-z-ibm-aby-ich-plat-stupol-2-700-eur.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko