IT systém pre Pôdohospodársku platobnú agentúru

Kauza vznikla v roku 2008. Vtedajšia ministerka Zdenka Kramplová podpísala bez výberového konania zmluvu na 30 miliónov eur pre firmu Columbex. Pritom v tejto firme sedí v dozornej rade podnikateľ Alexej Beljajev. Ten je aj vo firme, ktorá v roku 2007 poskytla HZDS pôžičku 330-tisíc eur. Práve strana Vladimíra Mečiara Kramplovú nominovala. Potom čo škandál uzrel svetlo sveta musela exministerka odísť. Krátko na to však vznikol aj osobný spor a Kramplová spoločne s kolegom Milanom Urbánim zo strany odišli.

Minister Chovan neskôr podpísal s firmou dodatok, čo bola podľa Mečiara úplne nová zmluva. Neskôr sa podpisom dodatkov znížila cena na 23,8 mil. eur. Za pôsobenia ministra Vladimíra Chovana sa začalo s plnením zmluvy. Jeden z dodatkov umožnil platby Columbexu vopred, čo znepokojilo Európsku komisiu a žiadala ministerstvo o vysvetlenie.

Zmluva bola zrušená až v roku 2011. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podpísalo dohodu o ukončení spolupráce so spoločnosťou Columbex. Podľa šéfa rezortu Zsolta Simona štát zmenami v tejto nevýhodnej zmluve, ktorá sa týkala dodávky IT technológií a poskytovania služieb pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA), celkovo ušetril 3,8 mil. eur.

„Táto zmluva pre nás bola obrovskou ťarchou, ale taktiež sme potrebovali vyriešiť podmienky akreditácie platobnej agentúry, pretože keby sme túto akreditáciu stratili tak Slovenská republika by prišla ročne o 800 miliónov eur a toto sme si nemohli dovoliť,“ obhajoval to vtedy slovami minister Simon.

Zdroj:
http://ministerstvowc.webnode.sk/news/it-system-na-ministerstve-podohospodarstva/
https://hnonline.sk/slovensko/250180-kramplova-skoncila-nejasnosti-ostali
https://domov.sme.sk/c/5332649/skandal-uz-meciarovi-neprekaza.html
https://domov.sme.sk/c/5403388/komisia-varuje-ze-nepreplati-dalsi-tender.html
https://www.topky.sk/cl/100371/1444979/Jeden-z-najvacsich-skandalov-prvej-Ficovej-vlady-je-spat–U-Jahnatka-v-tichosti-minaju-miliony

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko