Kauza Pompeje, Kičura ŠHR – predražené nákupy + zákazky vyhrávali vopred dohodnuté firmy, dávali tučné provízie

Posledné vznesenie obvinenia sa týka kauzy Pompeje, kde bolo Kičurovi vznesené obvinenie prokurátorom ÚŠP za 28 čiast.skutkov manipulácie pri verejnom obstarávaní na stavebné zakázky na objektoch patriacich Správe štátnych hmotných rezerv. Dotknuté spoločnosti sa tak obohatili na úkor štátu sumou spolu vo výške najmenej 3,5mil.€ a suma úplatkov odovzdaných týmito spoločnosťami pre osoby Kajetán Kičura, Jozef Jamtoš a EvaH. (riadiaci funkcionári SŠHR) predstavuje hodnotu okolo 775-tis.€.

Vďaka koordinovanému postupu sa dostávali k lukratívnym štátnym zákazkám na ŠHR len vopred vybrané spriaznené firmy. Tie však boli poväčšine len fiktívnymi dodávateľmi objednaných stavebných činností. Skutočnými dodávateľmi boli potom firmy riadené „spoľahlivými osobami“.

Tie, podľa prokurátora, zhromažďovali na svojich účtoch prostriedky zo všetkých zákaziek pridelených spriazneným spoločnostiam a z tohto zisku na základe požiadaviek obvinených odvádzali „províziu“.

V 2020 v najkritickejších dňoch po vypuknutí pandémie sa ozývali viacerí podnikatelia, ktorí tvrdili, že štátnym rezervám ponúkali masky či respirátory za oveľa nižšie ceny, no úrad ich nepochopiteľne ignoroval.
Kičura bol v marci odvolaný a v apríli zadržaný.
Počas svojho pôsobenia na čele štátnych rezerv mal zarobiť na úplatkoch od druhého obvineného – podnikateľa Miroslava Solavu – viac ako 220-tis.€. Obaja tvrdia, že išlo len o pôžičku.
Krátko po prvej akcii polície Kičurovi zaistili aj 20 kusov zlatých tehličiek.

V lete 2020 pribudlo Kičurovi ďalšie obvinenie v rámci akcie Rezerva 2. Akcia sa týkala zmluvy štátnych rezerv so spoločnosťou MSM Martin na nákup 3 uvoľňovacích tankov. Pri jej uzatváraní podľa polície malo dôjsť ku korupcii.

Kičura mal po podpise zmluvy na nákup techniky zinkasovať úplatok takmer 150-tis.€

Nákupy zdratovníc.materiálu z čias nástupu koronakrízy. Prokurátor Kičuru obvinil z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a machinácií pri verej.obstarávaní. Potvrdili sa tak podozrenia, že obstarávanie rúšok, respirátorov či ochranných oblekov štátnymi rezervami nebolo v poriadku.

Polícia na začiatku stíhania vyčíslila škodu na približne 39 mil.€ – teda na hodnotu takmer všetkých nákupov. Hoci štátny úrad mohol nakúpiť zdravotnícky materiál za rádovo nižšie ceny, neurobil tak. Podľa vyšetrovateľa úmyselne zvýhodnili vybrané firmy.

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/i8r7Gwi/kauza-pompeje-byvalemu-sefovi-statnych-rezerv-kicurovi-pribudlo-nove-obvinenie-svedok-hovori-o-polmilione-v-kesi/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko